10 Maddede Kıyamet Sonrası Komedi Dizisi The Last Man On Earth

The Last Man On Earth (yazının kalanında TLM diye bahsedilecek) Fox’un Pazar geceleri yayınlamaya başladığı yeni komedi dizisi. Son olarak 10. Bölümü yayınlandı.Bende bir inceleem yazayım dedim. Bol videolu, bol fotoğraflı olacak. Buyrun başlayalım.

1) Sonunda Kıyamet Sonrası Komedisi

Kıyamet sonrası yani post apokaliptik durumlar hem sinemanın hem dizi dünyasının yakın zamanda bol bol işlemeye başladığı konular. Hatta oyun dünyası da bu furyadan Last Of Us ile nasibini aldı. Ama izlediğimiz bütün senaryolarda sürekli olarak korku , vahteş, acı vardı. Neyse ki TLM bunu bozdu. İlk defa bu konuyu komedi çevresinde ele aldı.  Gülme efekti olmaması da cabası.

2) Valla Bende Aynısını Yapardım Durumu

Dünyada ki son kişi olsak fikrini eminim hepimiz düşünmüşüzdür. Hepimizin aklına da çok ilginç fikirler gelmiştir. İşte dizi onları işliyor. “Ne acısı ne mutsuzluğu kardeşim dünya benim” minvalindeki hareketler ile bütün nimetlerin tadı çıkarılıyor, akılda kalmış bütün ukteler yerine getiriliyor, tam da hepimizin yapacağı gibi.

3) Phil Lord Etkisi

Phil Lord dizinin hem yönetmeni hem yardımcı yapımcısı. Adamın hayatı komedinin içinde geçmiş.  22 Jump Street, The Lego Movie, Brooklyn Nine Nine, How I Meet Your Mother ve daha niceleri. Hepsinin içinde kamera arkası ekibinde çalışmış. Bildiğiniz komedi ile şekillenmiş. Bu sebepten diziye etkisi yadsınamaz.

4) Dünyadaki Son Adamımız Will Forte

Will Forte’yi Oscar adaylıklarında gördüğümüz Nebraska’dan hatırlayabilirsiniz. Hakikaten güzel iş çıkarmıştı orada. Ama oradan böyle safi bir komediye atlaması harika olmuş. Adam herşeyi oynayabiliyor. Saturday Night Live çıkışlılardan. Bu da mizah yazmaya yeteneğinin en büyük emaresi. Keza dizinin yaratıcısı yine kendisi.

5) Animasyon Mirası

Dizide yer alan hemen herkes piyasadaki büyük animasyon işlerinde çalışmış. The Lego Movie, Cloudy With a Chance Meatballs,  Toy Story 3, Despicable Me, Shrek 4 bunlardan sadece birkaçı. Animasyon işinde olanlar normal tv ve sinemacılara göre çok daha deneysel işler ortaya koyabiliyorlar. Böyle bir konu ancak onlardan çıkardı zaten.

6) Dizinin Komedi Kraliçesi

Carol gibi bir karakter dünyanın sonunda görmek isteyeceğiniz son karakter olsa gerek. Dünyada yaşayan son 2 kişi olmalarına rağmen trafik kurallarına uyma çabası, park yeri takıntısı, çalmaktan korkma düşüncesi, etrafı temiz tutmaya çalışması katlanılabilecek şeyler değil, zaten mantıklı da değil. Ama Kristen Schaal bunu size öyle normalmiş gibi gösteriyor ki yapay hiçbirşey hissetmiyorsunuz.

7) Güzel Ama Soğuk Kadın January Jones

Melissa ortaya çıktığında hepimiz Phil için çok üzülmüştük. Bir insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri idi. Ayrıntılı anlatmıyorum izleyin ve görün. Bu kadını ilk gördüğümde çok antipatik geldi ayrıca gözüm de bir yerden ısırıyordu meğer X-Men serisindeki Emma Frost’muş, soğukluğu oradan geliyor olsa gerek (kelime esprisi). Dizideki şu antipatik tavırlarını bırakırsa belki birgün sevebiliriz.

8) Cesetler Nerede Birader

Dizide konusu gereği çok fazla mantık hatası var. Gerek komedi gerek absürd oluşu gereği gülmek için çoğunu gözardı etmeniz gerekli. “Hayvanlar nerede, onlar olmayınca ekosistem bozulmuyor mu?” gibi birçok sorunun cevabını henüz alamadık. Ama bazı şeyler fazla ayyukta. Tüm insanlığın öldüğü bir dünyada nasıl sokaklarda ceset olmaz anlayamadım. Hepimizi gömer bunlar ( yine kelime esprisi).

9)  Todd Güzel Adamsın Vesselam

Todd dünyadaki son adamdan bir sonraki adam. Biraz spoiler vermiş olduk ama olsun. Dünyadaki son arkadaşınız böyle bir insan olsun istersiniz. Keyifli, sakin, arabadan anlıyor eh biraz da saf, ideal yani. Mel Rodriguez’in güzel oyunculuğu sağolsun karakter hiç sırıtmıyor.

10) Konu Sıkıntısı

Başta söylediğim gibi konu çok orjinal. Yapılabilecek fantazilerin sınırı yok tamam ama hepsi aynı minvalde örnekler. Havuzu margarita ile doldurma, müzelerden tablo çalma vs. sonunda bitiyor. Keza ilk 3 bölümün temposu yavaş yavaş silinmeye ortalık insan dolmaya başladı. Umarım böyle bir konu iptal kararına uğramaz ama birşey yapmazlarsa sonuç belli.

 

 

 

Leave a Reply