12 Angry Man – Haftanın Filmi

12_angry_men_poster_b_0

Aslında bayağıdır devam eden bir aile filmleri furyasına kapılmıştım. Yavaştan o furyayı bozayım dedim. Gerçi bozdum derken tutup kan,vahşet içeren, tek başınıza dahi izleyemeyeceğiniz bir film koymadım. Yine aileniz ile televizyon karşısına geçip izleyeceğiniz bir film. Sadece aile filmi denince aklınıza gelen sıcak ve mutlu devam eden sonlarını tahmin edebildiğiniz filmlerden değil. Daha çok düşünmenize yarayacak, izlerken aklınızı yoracak bir film. Bu haftanın filmi siyah beyazlı filmlerin en parlak örneklerinden 12 Angry Man yada ülkemizde vizyona giren adı ile 12 Öfkeli Adam. Buyrun fragmanını izleyerek başlayalım.

Filmi tek cümle ile özetlemek gerekirse “tek set kullanılarak çekilmiş en iyi film” demek çok doğru olacaktır. Bunun ne kadar zorlayıcı birşey olduğunu anlamak zor olmasa gerek. Ne kullanabileceğiniz tarihi mekanlar, ne özel efektler, ne aksiyon sahneleri. Filmde izleyiciye satabileceğiniz tek şey derin bir kurgusal düşünce sistemi ve diyaloglar. Ama size şunu net söyleyebilirim yukarıda saydığım bütün şeyleri barındırın filmlerin çoğu, bu filmden aldığınız zevki vermeyecektir. Film bir mahkeme duruşmasının ortasında başlıyor. Hakim Jürideki üyelere bir karar vermeleri gerektiğini, sanığın suçlu olup olmadığını soruyor. Verdikleri karara göre sanık olan çocuk ya idam edilecek ya serbest bırakılacak. Eğer uzun süre oy birliği sağlanamazsa jüri fesh edilecek yerine yeni bir jüri atanacak. Üyeler bir odaya geçiyorlar. 12 üyenin 11’i çocuğun suçlu olduğunu söylüyor. Sadece bir üye yani 8. üye farklı bir görüş bildiriyor. Delillerin doğruluk dereceleri ve aksi fikirlerini sunuyor. Bunun üzerine odada filmin sonuna kadar sürecek bir tartışma başlıyor. Bu tartışma, filmin üzerine kurulduğu dinamik anlayacağınız. Aklınızı zorlayacak, olaylara farklı şekilde yaklaşmanızı sağlayacak belki de hayatınız boyuncu birçok olaydan şüphe duymanızı sebep olacak. Gerçekten şu anda filmin duygusunu anlatmakta zorluk çekiyorum. İzlediğinizde her şey yerli yerine oturacak.

3Reasons_12AM_Youtube_Still_original

Filmde kimsenin ismi yok. Herkese sıfatlar ile sesleniliyor. Sadece filmin sonunda iki jüri birbirlerine isimleri ile hitap ediyor. Film esasında bir tiyatro oyunu, zaten beyaz perdeye de bir tiyatro oyunu gibi yansıtılmış. Ekranda gördüklerinizin hepsi bir tiyatro sahnesinde canlandırılabilir, belki de duygusunu bu kadar güzel yansıtmasının sebebi tiyatrodan kaynaklı verdiği gerçeklik duygusu. Bütün olayları başlatan 8 numaralı jürimizi, belkide filmdeki başrole en yakın rolü Henry Fonda oynuyor. Kalan jürilerin adını tek tek zikredemeyeceğim için hepsine bu adresten ulaşabilirsiniz. Yönetmen Sidney Lumet‘in ilk yönetmenlik deneyimi. Ayrıca yapımcılar Reginald Rose ve Henry Fonda‘nın da ilk yapımcılık deneyimleri. Senaryo ise yine Reginald Rose’un elinden çıkma. Bu kadar “ilke” rağmen ortaya muhteşem bir eser çıkmış. Ayrıca film, yapımcıların yapımcı olarak da son işi olmuş. Henry Fonda bir daha yapımcılık yapmayacağını açıklamış. Film 1957 yapımı ABD filmi. 97 dakika. Dili İngilizce. 

Annex - Fonda, Henry (12 Angry Men)_01

Film bir efsane. Daha sonraları birçok uyarlaması yapıldı, birçok ekip tarafından parodileri çekildi. Hep söylüyorum pazarları keyif yapma günleri. Gezeceğim telaşı ile yorulacağınıza alın ailenizi yanınıza güzel bir kahvaltıdan sonra bu filmi izleyin. İlla hava alacağım diyenlere yaptığım balkon önerisi soğuk havalar nedeni ile şimdilik rafa kalktı. Ama güneşin yüzünü göstermesi yakındır. Bana, yapmak istediğiniz film önerileri için @betamedya adresinden ulaşabilirsiniz. Keyifli seyirler, keyifli pazarlar.

Leave a Reply