12 Maddede Game Of Thrones Hazırlık Rehberi

got21

Malumatınız olduğu üzere yarın televizyon dünyasının astsolisti yani Game Of Thrones 5. Sezonu ile ekranlara gelecek. Bizde hem bilgilerinizi hem duygularınızı tazelemek adına bir hazırlık rehberi hazırlayalım istedik. Geleceğe dönük tahmin yapmamaya çalıştık ama küçük küçük temennilerimizi de dile getirdik. Ayrıca sona bir adet de bonus hazırladık. Buyrun başlayalım.

1) Dağ’a Karşı Olan Uhrevi Nefretimiz

game-of-thrones-the-mountain-and-the-viper_article_story_largeGeçen sezonun en önemli karakterlerinden biri Oberyn Martell idi. Gerek hareketleri gerek Lannister’lara karşı olan nefreti gerek ise herkes yanında olmayı reddettiği sırada Tyrion için savaşmayı kabul ettiğinde adamlık seviyesinin 109 olduğunu kanıtlamıştı. Dağ karşısında verdiği güçlü savaş ve bu sırada şeref tribününe çektiği nutuk ile izleyenler sevinç gözyaşlarına boğulurken, bir anlık hata ile Dağ kavganın seyrini değiştirip Oberyn’i vahşice öldürürken sevinç gözyaşları yerini üzüntü yaşlarına bıraktı.

2) Nefretlerin En Büyüğü Sana Cersei

feature6

Evet Dağ’ı sevmiyoruz dedik ama neticede o sadece bir piyon. İşin arkasında Türk dizilerini kıskandıracak entrika yeteneğine sahip şeytani bir kadın vardı. Gerçekleri bilmesine rağmen haksızlık ile tahta geçirdiği kendi kardeşinden olma psikopat oğlunun suikastinden yine başka bir kardeşini sorumlu tutup öldürülmesini talep eden bunun için babasına yalvaran, kavgada kardeşinin karşısına ülkenin en güçlü adamını çıkaran Cersei. Şu cümleyi sonuna kadar okuyan diziden habersiz bir insanın bile bu entrikalar karşısında kanı donar, Cersei’den ölümüne nefret ederdi.

3) You Don’t Know Nothing Jon Snow

john-snow-1024

Jon Snow hikayenin hala ölmemeyi başaran nadir esas oğlanlarından. Kara Kale’de günden güne liderliğe yükseliyor. Ygritte ile aralarındaki soğukluk birbirlerini öldürme noktasına gelmişti ki Ygritte “yapamam Jon anlıyormusun kıyamam sana” minvalinde hareket ile elindeki oku fırlatmamış kalplerimizi sıcak bir duygunun sarmasını sağlamıştı. Fakat bu güzel hikaye küçük çocuğun kendi kafasına göre kahramanlık yapmaya çalışması yüzünden son bulmuş, Jon kollarında Ygritte’i kaybederken onun yerine biz gökyüzüne bakıp hayır diye bağırmıştık.

4)  Ben Ejderhaların Annesiyim

Game-of-Thrones-Recap-Season-4-Episode-1-Daenerys-Dragon

Değerli Khalesi sezonun en önde karakterlerinden biri oldu yine. Açıkçası onun dizinin en çok fanına sahip karakteri olduğunu söylersek eminiz abartı yapmış olmayacağızdır. Yönetme ile ilgili ilk sınavlarını da geçtiğimiz sezon verdi. Resmen demir taht için staj yapıyor. Zaten fetih şekli oldukça cool. Ordusuna lekesizlerden sonra ikinci oğullarıda kattı. Ama ordunun en büyük gücü olan ejderhalarını kilitlemek zorunda kaldı. Bu onun için yönetmekten bile zordu. Bakalım bu sezon neler yapacak.

5)  Gökyüzünün Vahşet Kaynağı, Ejderhalar

game-of-thrones-season-4-vengeance-trailer-dragon

Khalesi’nin en çok fana sahip karakter olduğunu söylemiştik ya sözümüzü geri alıyoruz. Ejderhalar ile kim yarışabilir ki. Herhalde en çok görmek istediğiniz sahne ne diye dünyada anket yapsalar büyük çoğunluk Ejdarhaların Kings Landing’e ateş püskürttüğü sahne diyeceklerdir. Khalesi yaramazlıklarına en sonunda dayanamayıp “geçin içeri odanızdan çıkmak yok” diye ceza verip birde işi dramtize etmek için zincir vurunca eminim ufaklıkların psikolojisi bozuldu. Bakalım onlar neler yapacak.

6) Küçük Şeytan, Yarım Adam O Bir Kahraman Tyrion Lannister

Tyrion-Lannister-tyrion-lannister-33984369-1280-853

Tyrion çok şey yaşadı, babası ondan mevkisini aldı, kralın maskarası oldu, sevdiğini ablası tehdit etti vs.  Ama gittikçe daha derin bir role büründü. Sezonun yarısını “çocuksunuz lan hepiniz koca koca adamların girdiği şekillere bak,yazıktır” havasında geçirdi. Joffrey’in ölümünden suçlanınca hepimiz “yazıktır lan düşün adamın yakasından artık” dedik, düşmediler. Hapis, iftira falan koymadı adama ama Shae’nin çıkıp mahkemede aleyhine konuşması yıktı dağ gibi adamı.Gerçi finalde 10 numara aldı herkesten intikamını. O da şimdi Khalesi’ye koşuyor.

7)  Evimizin Küçük İğnesi, Arya

opw3lcxrgf2kvrwdlzjq

Arya sürekli hareket halinde. Esir düştü, Tywin Lannister’ın yanında çalıştı, adam öldürdü vs. Tazı ile beraber at sırtında gezdiler tüm sezon.  Bir umutla belki öz teyzem sahip çıkar bana diyerek teyzesine gitmeyi düşündüler. Yolda annesinin sadık askeri Brienne ile karşılaştılar. Tazı ile aralarında geçen dövüş sonunda tazı uçurumdan yuvarlanınca Arya’ya öldür beni , acıma son ver dedi. Tabi Arya bunu yapmadı. “Valar Morghulis” lafı bize Arya’nın yaşayacaklarını anlatmak için yeterliydi. Bu sezon en çok gelişen karakterlerden biri olacak, kesin bilgi yayalım.

8)  Bir Güzel Bahtsız Kadın, Sansa

53751ea9c1dbd8a0626f6423_sansa_got_mockingbird

Allah çirkin şansı versin lafı Sansa’nın eminim hayat felsefesi olmuştur. Babası ölünce kız esir hayatı yaşamaya başladı. Serçe Parmak onu kurtarıp teyzesine götürünce sevindi bir an. Ama teyzesi ayrı bir manyak çıktı. Neyse ki  o da öldü dolayısıyla taht Sansa’ya kaldı. Sansa sonunda 100 yıllık kıyafetini değiştirip korkun azabımdan minvalinde süzülerek gelecek sezona göz kırptı.

9)  Uçacaksın, havalara uçacaksın Bran

osha-with-bran-rickon-hodor-wildlings-37758435-1280-720

Dizinin en güzel ikilisi Hodor ve Bran’dır eminim. Ayaklarını elinden aldıkları zaman Bran daha ufacık bir çocuktu. Yürüme yeteneği olmayan birinin bu kadar yaşıyor olmasından Bran’ın potansiyelinin yüksek olduğunu anladık elbet. 3 gözlü kuzgunu gördüğü yeri buldu sonunda. Orada eski çocukların hikayesini dinledi. Bu zaten bize Bran’ın geleceğini bir miktar anlattı. Ama sonundaki uçacaksın lafı açaba neye gönderme idi. Ne kadar uçan varlık var ki Game Of Thrones’da.

10)  Stannis, İyi Adamsın Vesselam

Stannis-Baratheon-stannis-baratheon-34877533-3800-2528

Kızıl rahibe bu adamı kötü etkiledi. Savaşı kaybetti, orduları dağıldı, en iyi adamı Sir Davos’u zindanlara attı. O nu kurtaran gene Davos oldu. Kuzey için Stannis’e “bak beyim sen kralsan git halkının yanında dur ezdirme garipleri” atarını yapmasa kuzey gidecekti belki. Jon,  Mance ile konuşurken keserim lan topunuzu diyerek ordusunu çayıra salması baya epik bir sahneydi. Tabi kredi ile kurulan ordunun geleceği ne olur bilinmez  (bknz. Demir Bankası).

11)  Jaimie Sen Nesin Birader ?

jaime-lannister-5

Ben bu Jaimie nasıl bir adam anlamadım. Aslında benim için dizinin en muhteşem insanı Ned reyize mızrak soktuğu an bitti ama sonradan iyilik emareleri göstermeye başladı. Keza Brienne ile aralarında yaşadıkları elektiriklenme yer yer küçük kıvılcımlara bile sebep oldu. Tam ”lan bu adam iyi olacak” derken evine gelince gene sapıttı, Cercei’ye koştu. Lan aptal ne güzel fırsatın var hayatına çeki düzen vereceksin, göbek adı entrika olan kadına koşulur mu ? Gerçi finalde Tyrion’ı serbest bıraktığında gene bir ümitlendik, haydi hayırlısı.

12)  Muhteşem Açılış Müziği,

Beğendiğiniz, efsane olmuş dizilere bir bakın hele hepsinin harika bir giriş kısmı vardır. Güzel görüntüler eşliğinde arkada çalan güzel bir müzik sizi dizinin havasına sokar.  Örneği çoktur mesela House, mesela Suits, mesela House Of Cards, How I Meet Your Mother ya da müziğinin sözlerini aynı hızda hepimizin söylemey çalıştığı The Big Bang Theory. GOT bunu en iyi yapanlardan. Gelin o güzel müziği benim çok beğendiğim bir uyarlama ile Türk ezgilerinden dinleyelim.

Bonus: Bir Büyük Efsane, Ned Stark

ned-stark-game-of-thrones-movie-hd-wallpaper-1920x1200-4740

Aslında bu madde olmayacaktı ama yukarıda adı geçince dayanamadım. Birader siz bu adamdan ne istediniz lan. Bak bu dizide herkesi affederim ama bu adamın ölümüne sebep olanları katiyyen affedemem. Adamın kimseyle bir hesabı yok, eski zamanların efsane alp insan tipi. Zulmedenin karşısında mazlumun yanında. Gene bir doğrunun yanında yer almaya çalışırken temiz aklı adice entrikalara çalışmadığı için hata yapıp canından oldu. Adın unutulmayacak.

 
 

Leave a Reply