127 Saat

1888316006_1365840300

Normalde ne gişede olan, ne de DVD’si düşen bir film değil 127 Saat. Yazma sebebim blogu açmadan önce kendime verdiğim söz. Tekrar izleme sayısı bakımından şahsi rekorum olan 127 Saat’i neredeyse 2 ayda bir açar tekrar izlerim. Filmin görsel efektleri, reklamı harika değil güçlü yan oyunculukları falan da yok. Ama büyük bölümü monolog olarak geçen bir film olarak alanının açık ara en iyi örneklerinden bence. Hatta James Franco‘nun lokomotif işi bile diyebiliriz. Filmin verdiği birçok mesaj var elbette ama benim için en özeli hayatta yavaşlamının ne kadar önemli olduğu. Bazen telaşenin uzağına gidip elindekilerin ve yanındakilerin kıymetini bilmenin gerekliliği. Kısacası hamd etmenin zorunluluğu. Hayatından vazgeçmeden de sakin bir hayatı koruyabilmenin yolu. Kelimelerle ne kadar resmetmeye çalışsamda yetersiz kalacaktır. 2 saatinizi ayırın ve keyifle arkanıza yaslanıp izleyin. Uzatmadan film tanıtımına geçeyim.

127 saat 2010 yapımı bir film. Türkiye’de ki vizyon tarihi 18 şubat 2011.Filmin yönetmen koltuğunda, düşük bütçe ile kaliteli yapımlar ortaya çıkaran en son Slumdag Millionaire ile 8 dalda Oscar alan (2009) Danny Boyle oturuyor. Film gerçek bir yaşam öyküsünü, Aron Ralston‘ın yaşadığı, her anını yanındaki video kamera ile çekdiği, kolunu kaybettiği belkide hayatının en önemli olayını anlatıyor. Genel olarakçok duyulmuş bir hikaye, çoğunluğu biliniyor. Ama olay sırasında neler yaşadığını kimse bilmiyor. Filmin asıl anlatmak istediğide bu olmuş. Aron Ralston video kamerası ile çektiği görüntüleri dünyada çok az kişiye göstermiş, bunlardan biride role çok daha rahat adapte olabilmesi için James Franco olmuş. Gerçek videoyu bilmiyorum ama James Franco’nun bana o duyguları çok başarılı aktardığını söyleyebilirim.

127-hours-movie-photo-09

Filmin senaryosu Danny Boyle ve Simon Beaufoy’un elinden çıkma. Yapımcı Bernard Bellew. Müzikler A.R. Rahman’ın elinden çıkma. Kostüm dizaynı Suttirat Anne Larlarb’a ait. Filmin düzenlemesi Jon Harris tarafından yapılmış. Sizde benim gibi cast meraklılarındansanız cast ile ilgili en yarıntıyı bilgiyi buradan bulabilirsiniz. Oyunculuklara bakarsak başrolde hatta neredeyse tek rolda karşımıza enfes oyunculuğu ile James Franco çıkıyor ( Aron Ralston). Yardım oyunculuklarda pek fazla gözükmeselerde House of Cards’dan tanıdığımız ablamız Kate Mara çıkıyor, kendisi birçok filmde rol almasına rağmen vasat üstüne çıkamayan müzmin L.A. oyuncuları arasında yer alıyor. Bu saatten sonra ne bizi ne kendisini yorsun, ayvalıkdan bir yazlık tutup emekliliğin keyfini çıkarsın. 4 dakikalık rolü ile en uzun ikinci role sahip olduğunu söylersek Kate Mara’nın diğer oyuncular bir görünüp geçmekten öteye gidemediklerini anlamış olursunuz.

Film genel hatları ile böyle idi. Ayrıca gösterime girdiği sene 6 tane Oscar’a aday olduğunuda söylemeden geçmeyelim. Malesef hiçbirini kazanamadı. Tabi güçlü bir yıl idi, rakipleri arasında Zoraki Kral, Siyah Kuğu, İz Peşinde, Dövüşçü gibi filmler vardı.  Film ile daha ayrıntılı bilgiye buradan, Aron Ralston ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Aron Ralston’un gerçek videosundan çok kısa bir kesitide buradan izleyebilirsiniz. Filmi satın almak isterseniz filmin satışının yapıldığı Amazon ve D&R sayfaları. Filmin fragmanınıda aşağıda izleyebilirsiniz.

Leave a Reply