AOrhan.com

 1238821_10151572996586036_2002379682_n

Bu haftanın blogu, uzun süredir takip ettiğim blogların bir diğeri olan aorhan.com . Yazılarım için bilgi topladığım ve ilgi alanıma yönelik izlediğim bloglar web dünyası ve teknoloji üzerine olunca tanıttığım bloglar bu paralelde oluyor. Elbette amatörce izlediğim ve yazdığım sinema sayesinde birkaç istisna oluyor. AOrhan.com’da bunlardan biri. Teknoloji ve internet üzerine bir günlük diye özetlemek biraz üstünkörü bir tabir de olsa yanlış olmayacaktır herhalde. Başlamadan hep yaptığım gibi blogun Facebook, Twitter, Google+ ve RSS abonelik sayfalarını vereyim. Ayrıca bu kadar yararlı bir içeriği kaçırmamanız için e-posta abonesi olmanızı da tavsiye ederim.

Blogun yazarı bir makine mühendisi olan Ahmet Orhan. Ankara’da yaşayan Blog yazarımız üniversiteyi kazandığı yıl hazırlığa başladığında çok boş vakti kalınca bu işlerle ilgilenmeye başladığını söylüyor. Başlarda sevdiği köyünü tanıtmak için Mynet ile başlayan bu merakı kodlara ve tasarıma olan merakı ile devam etmiş. WordPress’i keşfetmesi ile beraber yeni bir site açmak isteyince neyazsak.com hayata geçmiş. Burada wordpress konusunda iyice tecrübe edinince kendi temalarını hazırlamaya başlamış. Hatta tema yazmaktan yazı yazamaz hale geldiğini söylüyor yazarımız. Arkasından neyazsak.com’u satmış ve blogspot uzantısı ile ilk defa aorhan ismini hayata geçirmiş. Orada bir süre kalıp yazabildiğini gördükten sonra önce alan adı almış arkasından da sevdiği wordpress’e geri dönmüş. Ve kişisel teknoloji günlüğü AOrhan.com böylece neredeyse bugünkü hali ile hayata geçmiş. 2009’dan itibaren burada yazıyor yazarımız. WordPress’in özgür alanı ve tema ile uğraşma sıkıntısı kalmadığında günde 5 yazı yazabildiğini söylüyor ki benim gibi blog yazanlar bu rakamın ne derece harika olduğunu anlayacaktır kişisel bloglar için. Hatta çoğu sektörel blogun bu rakamları tutturamadığını bile gördüm.

Biraz temasından bahsetmek istiyorum. Ben hep minimalist temalara bayıldım. Kendi temamı da bu paralellikte seçtim ve özelleştirmeye çalıştım. AOrhan.com’da minimalist blogların en güzel örneklerinden biri. Kategori ve içeriklerin ön planda olduğu, aradığınızı kolayca bulabileceğiniz bir arayüz. Egonomik.com ile beraber en beğendim blog arayüzü. Tema konusunda bu derece tecrübeli birinden de elbette bu beklenirdi.

aorhan

Konu teknoloji ve internet ise , konunun ucundan bucağına herşeyi bulabileceğiniz bir blog burası. Yazı konusunda kendini pek kısıtlamıyor yazar. Yeni bir teknolojik gelişmenin keyifli bir yorumundan, en büyük problemlerinizden birinin çözümüne kadar herşeyi bulmanız mümkün. WordPress sevdasını burada da göstermiş yazarımız. Blogunda onlarca hata bazen neredeyse yüzlerce temanın tanıtımı yapıyor. Çok keyifli ve hayatınızı kolaylaştıracak program tanıtımları da yapıyor hatta alanlarında en popüler olanların karşılaştırmasını bile yazıyor. Tasarım ve PS konusunda da yardımlarını esirgemiyor blog. Ayrıca web yazılımı konusunda merakanız varsa eminim çok işinize yarayan bilgiler bulacaksınız.

İnternette gayet popüler ve tanınan bir blog AOrhan.com’un bir çok sitede de tanıtımı olmuş. Anlayacağınız harcadığınız zamana sonuna kadar değecek bir blog. Elimden geldiğince tanıtmaya çalıştım, umarım bir yeri atlamamışımdır. Ben kendi adıma böyle keyifli içerikler için blogda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah yayın hayatı böyle başarılı ve uzun olur.

Leave a Reply