Chef – Haftanın Filmi

chef-movie

Bundan böyle Allah nasip ederse her hafta pazar günleri o hafta hatta daha spesifik olarak o pazar izlenebilecek bir film önerisinde bulunacağım. Öneri dediğim ayrıntılı bir tanıtma olacak. Bu filmler genelde yakın zamanda izlediğim dikkatimi çeken filmlerden oluşacak. Yani bir vizyon filmi de, 60’larda çekilmiş bir film de bu köşeye konuk olabilir. İnşallah süreklilik sağlayabilirim. O zaman sözü fazla uzatmadan bu haftanın filmine geçelim. Öncelikle fragmanı izleyelim.


Chef. Türkçe vizyon adı ile Şef. Aslında bu filmi 2014’ün En İyileri yazısında anlatmıştım. Ama orada çok kısa ve yüzeysel geçmiştim. Hakkını verebilmek için köşenin ilk yazısı olsun dedim. Hakkını verme isteğim beğenimden kaynaklanıyor. Hatta şunu söyleyebilirim ki son aylarda izlediğim en keyifli filmdi. En iyi film demiyorum dikkat ederseniz. Niyetim beklentinizi yüksek tutmak değil. Misal bir Interstaller gibi genel kesimin çok beğeneceği statüde bir film diyemem (elbette bu o filmden bile daha çok beğenmeyeceksiniz demek de değil). Ama örnek vermek gerekirse Forrest Gump’ı beğendiyseniz bu filmi de büyük ihtimalle beğeneceksiniz.

Film Jon Favreau‘nun elinden çıkma. Ama tam anlamı ile onun elinden çıkma. Favreau filmin hem yönetmeni, hem senaristi, hem başrol oyuncusu. Senarist ve başrolü birçok filmde görmek mümkün ama 3 işi birden yapabilmek oldukça zor olsa gerek. Favreau’yu hemen tanımayanlara onun Iron Man serisindeki Happy Hogan olduğunu söylemem yetecektir. Ayrıca serinin birinci ve ikinci filminin yönetmenliğini yapmış (Iron man, Iron Man 2), 3 filmin hepsinde ve çok yakında vizyona girecek Avengers: The Age Of Ultron filminde yardımcı yapımcı görevlerini üstlenmiştir. Anlayacağınız Marvel Sinematik Evreni’nin en baba adamlarından birisi. Aynı zamanda komedyen ve ses sanatçısı. Yaptığı işlerin haddi hesabı yok anlayacağınız. Film tamamı  Jon Favreau‘nun eseri olduğu için yıllardır biriken bu tecrübeyi görmemizi sağlayan en net iş olmuş.

chef-2014-04

Film temel olarak Şef Carl Casper’ın (Jon Favreau) hayatını, oğlu ile olan ilişkisi üzerinden anlatıyor. Eşi Inez’den (Sofía Vergara) boşanmış olan Casper belli zamanlarda oğlu ile görüşmektedir. Ama eski eşi ile araları hala iyidir. Büyük bir restoranda baş şef olarak çalışmaktadır. Burada, restoran sahibi ile anlaşamamakta ve sevmediği yemekleri yapmak zorunda kalmaktadır. Birgün restorana gelen bir eleştirmen olayların başladığı nokta olacaktır. Spoiler vermeden anlatmaya çalıştım filmi ama biraz resmi dergi yazısı gibi oldu. Hoşgörün artık. Filmde Casper’ın oğlu Percy’i Emjay Anthony oynuyor. Gayet de güzel oynuyor. Filmde Favreau’nun MCU‘dan arkadaşları Scarlett Johansson ve Robert Downey Jr. ‘da oynamakta. Elbette filmde 2. adam Marvin rolünü çok iyi oynayan John Leguizamo ‘da unutmamalı.

Film basitçe özetlenecek ise aile filmi. Tabi aile filmi deyince klişe dolu romantik komediler gelmesin aklınıza. Tam manası ile böyle güzel bir pazar gününde aileniz ile beraber oturup keyifle izleyebileceğiniz bir film. İçinde ne abartılı sahneler, ne can sıkıcı entrikalar, nede belaltı espri temelli düşük komedi var. Herşey ne kadar olması gerekliyse o kadar var. Güzel bir giriş, sağlam ve güçlü bir gelişme, net bir sonuç. Bununla beraber harmanlanmış temiz oyunculuklar, muhteşem müzikler, keyifli sahneler. Keyifli sahneler derken filmin bol ve güzel çekim alanlarından bahsediyorum. Filmi izleyince anlayacaksınız.

sef-chef-2014-turkce-dublaj-izle-285

Kısacası Chef bugün 2 saat ayırarak izleyeceğiniz ve büyük bir ihtimalle çok keyif alacağınız bir film. Eğer günü nasıl geçiririm diye düşünüyorsanız mutlaka planlarınızın arasına koymalısınız. Zaten buraya kadar sabredip okuduysanız eminim izleyeceksinizdir. Ayrıca müziklerini’de dinlemeyi unutmayın. Keyifli pazarlar.

Leave a Reply