Dijital Video Evrimi

Sosyalleşmenin boyut değiştirmesi ve etkinliğinin büyük bir bölümünü internet üzerine aktarmasının ardından internetin -aslında var olmayan- sınırları görülüp, o sınırlar aktif insan katılımına bağlı bir oranda akledilmeyecek bir hız ile büyümeye başlamıştı. Bugün internet üzerinden yaptıklarımız ve yapacaklarımızın neredeyse sınırı yok. Ki bu internetin asıl gücünün yanında çıngırak ile oynamak kadar bile büyük değil.

instagram

Dünyadaki her sektöre tahmin edilemez bir güçte etki ettiği gibi medya üzerine de etki eden internet, klasikleşmiş video üretim ve tüketimine de yeni bir soluk getirdi. Dijital dünyadaki gücün en çok kendini hız üzerinde belli etmesi, internetin kağıtları doldurmayacak özelliklerinin ilk hanesine hızın yazılmasına neden oldu. Bu sebep ile insanlar bir zamanlar tüm gün tv’nin aktif olması olayını akıllarında canlandıramazlarken, bugün tükettikleri video içeriğinin yanında hemen her konuda alternatif , multimedya içeriği tüketmek hatta o içeriği kendileri üretmek istiyorlar. Tabi ki bu işi olabildiğine hızlı bir şekilde halletmek onlar için vazgeçilemez bir önşart. İçerik ürettikleri platformun olabildiğine hızlı ve sade oluşu onlar için seçim sebebi. Bu doğrultuda evrimleşen video sektörünü, tarihçesinden bugüne anlatmak için kitaplar yetmez. Her bir dönem ayrı bir yazı konusu.

Bu denli uzun bir giriş ve tanıtımın ardından anlatmak istediğim asıl konuya geçelim. Malumatınız olduğu üzere yakın bir zamanda Twitter, Vine adlı uygulamayı satın almış özelliklerini kendisine entegre ederek felsefesindeki mikroblog özelliğine uygun olarak kullanıcılara kısa videolar ekleme imkanı veren bir uygulama haline getirmişti. Günümüz teknoloji savaşının (Apple-Samsung) sosyal medya üzerindeki simetrisi haline gelen Facebook – Twitter, rekabetlerini menşeileri altında bulunan uygulamalara da yansıttı. Çok hızlı bir ivme ile büyüyen, fotoğraf yükleyip düzenlemeye yarayan bir uygulama olan instagram, Facebook tarafından 1 milyar $’a satın alınmış arkasından Twitter, Instagram ile olan bütün bağlarını koparmış, desteklemeyi bırakmıştı. Bunun üzerine Twitter mobil uygulamasını geliştirerek fotoğraf çekip çerçeveler, filtreler koyma imkanı veren bir güncelleme yayınlamıştı. Burada alevlenen uygulama savaşı Twitter’ın Vine adlı video yükleme uygulamasını satın alması ile devam etti. O da üzerinde birkaç değişlik yaparak uygulamalarını İOS ve yakın bir zamanda Android platformlarında yayınlamıştı. Vine kullanıcıya 6 saniyelik videolar çekip yayınlama imkanı veriyordu. Bir anda müthiş ilgi gören Vine tüm dünyada geniş bir kullanıcı yelpazesi tarafından kullanılmaya başlanmıştı.

instagram-vs-vine_51c40b60d82a7

instagram vs vine

Bunun üzerine Facebook, bu alandaki trafik ve kullanıcı akışına karşılıksız kalmamış yaptığı bir etkinlikle yeni projesini duyurmuştu. Instagram üzerinde biraz değişiklik yapan Facebook, en kısa 3 en uzun 15 saniye video çekebildiğiniz ve – video çekim için yeni hazırlanmış- filtreler ekleyebileceğiniz yeni instagram’ı kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Instagram uzun süredir piyasada olan ve belli kullanıcı kitlesine sahip bir uygulama olduğundan her ne kadar Twitter ile olan bütün işbirliğini bitirse de trafik akışını büyük oranda kaybetmiş değil. Keza gücünü Webrazzi’nin yaptığı araştırma gösteriyor. Video özelliğinin duyurulmasının ardından  ilk 24 saat içinde Instagram kullanıcılarının yükledikleri video adeti 5 milyon civarında. Instagram video özelliği ile beraber görüntü sabitleyici Cinema teknolojisi, videonun kapak fotoğrafının seçilmesine olanak vermesi gibi özelliklerde sundu. Şu anki hal ile Vine yerine tercih edilecek gibi görünüyor. Keza sadece video yüklemesi için Vine kullanan kesimi de küçümsememek gerekir. Birçoğu artık sadece Instagram kullanmaya başlayacaklar.

 

Görünen o ki bundan sonra video’da anında sergi özelliği için üretilip tüketilecek. Fonksiyonel kameralara olan ihtiyaç bu felsefenin yerleşmesi ile birlikte neredeyse yok olacak. Keza telefonların’da en çok gelişme gösteren yanlarından biride kamera. Sizde bu konu ile ilgili düşüncelerinizde yorum olarak belirtirseniz yazıya ekleme fırsatım olur.

Leave a Reply