E Kitap ve E Kitap Okuyucu Nedir ?

Okumak insan için en keyifli uğraşlardan biri. Her ne kadar ülkemizde kitap okuma oranı düşük de olsa dünyanın geri kalanında hayli popüler bir aktivite. Hayatımızdaki her şeyi değiştiren teknolojinin bu aktiviteye uğramaması elbette düşünülemezdi. Teknolojinin buraya dokunuşu e-kitap ile oldu. Peki nedir bu e-kitap ?

E-kitabın temeli “E-ink” yani e-mürekkep denilen bir teknolojiye dayanıyor. Çıkış yeri MIT Media Lab olan bu teknoloji günümüzde artık adını sıkça duyduğumuz e-kitap denen şeyin temeli. Formatı “e-pub”. Peki günümüz tabletlerinde okunan içerikten farkı nedir? Tabletler, telefonlar ve bilgisayarlar arkadan aydınlatmalı sisteme sahiptirler. Yani ekranın arkasındaki bir ışık kaynağı ekrana yansıyarak görüntüleri oluşturur. Bunun sıkıntısı şudur, birincisi arkadan aydınlatmalı bir ekran bir süre sonra gözlerinizi yormaya başlar bu yüzden kitap okuduğunuz süre ile orantılı olarak aydınlatmalı ekranlarda birşey okuyamazsınız. İkincisi telefonların ekranı küçüktür, tabletler ağırdır bu yüzden elleriniz ağırlığı gözlerinin yorgunluğu kaldıramaz. Üçüncüsü ise enerji, ekran aydınlatması kullandığımız cihazların en büyük şarj düşmanı bu yüzden günü zor geçirdiğimiz cihazlara ekstra enerji gideri yaratmak mantıklı değil. Bu sebeplerden ötürü Tablet ve telefonlarda kitap okumak oldukça zor.

E Kitap bunlardan farklı. E Kitap okuyucular yukarıda sözünü ettiğim e mürekkep teknolojisi ile çalışırlar. Yani ekranın arkasında mikroskobik birçok nokta elektirik uyarımı ile dizilir ve sayfadaki görüntüyü oluşturur. Anlayacağınız görüntü ışık yolu ile oluşmaz. Buyrun bir video ile pekiştirelim bu teknolojiyi.

E Kitap okuyucularda arkadan aydınlatma yani ışık kaynağı yoktur bu yüzden karanlıkta okunamazlar, aynen bir kitap gibi. Ama bu sayede gözde yorgunluk oluşmasının önüne geçilmiş olur, kitap kadar keskin bir görüntü oluşur. Bu yüzden normal bir kitabı okuduğunuz kadar e-kitabı okuyabilirsiniz. Yine bu sebepten renksizdir (siyah-beyaz) fakat yeni teknolojiler ile renklenebileceği söyleniyor. Ama üzülmeyin zaten elinizdeki bütün kitaplar renksiz. Ağırlıkları ise 210-280 gram arasında değişir. Kıyaslamak gerekirse dünyanın en ince tabletlerinden olan iPad Air 2’nin ağırlığı 437gr’dır. Arada çok büyük fark var. Bir diğer konu ise şarj. E-kitap okuyucular sadece sayfa ya da ekran değişeceğinde enerji harcar. Işık kaynağı olmadığı için sadece bir kere noktaların dizilimini yapıp enerjiyi keser. Bu yüzden teknik olarak bir görüntü aylarca aynı şekilde durabilir. Ayrıca boyut olarak genelde 6″ olurlar bu yüzden kullanması hafifi ve rahattır, çoğu zaman bir kitaptan bile rahat. Serdar Kuzuloğlu’nun iki ürün için çok güzel bir tabiri var “tabletler İsviçre çakısı, e-kitap okuyucuları ise Samurai kılıcıdır”.

Kindle-vs.-Nook-vs.-iPad

Bunlar dışında;

  • E-kitap kağıt israfına neden olmaz
  • Çok daha ucuzdur.
  • Kitap taşıma sorununu ortadan kaldırır.
  • Kütüphane yani yer sorununu ortadan kaldırır.
  • Ulaşım gücünü arttırır.
  • Verimi arttırır.
  • Kitap yazmayı çok daha kolay bir hale getirir.

Elinizin altında birçok e kitap okuyucu seçeneği var. İlk örneğini zamanında Sony vermiş. Bugün piyasada Kindle, Nook, Kobo gibi büyük oyuncular var. Benim tercihim Nook’dan yana olmuştu. Ayrıca yerli piyasada da Calibro, Reeder gibi seçenekler mevcut. Elbette seçiminizde sizin şartlarınız etkili olacak ama unutmayın bu bir telefon değil yani bir e-kitap okuyucuyu aldığınız zaman yıllarca kullanacaksınız bu yüzden güzel birşey almakta yarar var. Kindle arkasında amazon desteği olduğu için bir adım önde ama sadece amazon’un verdiği formatı destekliyor, kapalı bir sistem anlayacağınız. Fakat onun karşısında duran Nook açık kaynaklı. İstediğiniz gibi bilgisayardan kitap atıp okuyabilirsiniz. Artık formatları çevirmek çok kolay elbette fakat siz yinede yakın olduğun formata yönelin.

Kindleapps

İngilizce e-kitap için dünyada birçok kaynak var. Ülkemizde ise D&R, İdefix, Babil ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yasal ürünlere ulaşabilirsiniz. Yasal ürünlerde DRM koruması olduğu için Adobe Digital Editions kullanarak cihazınıza bunları atabilirsiniz. DRM koruması olamayan kitap için standart sürükle bırak yolu kullanılır tıpkı bir flash bellek gibi.Ayrıca bir e-kitap okuyucu sahibi iseniz Calibre programını bilmeye ihtiyacınız var, bu program sayesinde sitelerden ve bloglardan içerikler çeker cihazınıza atar, formatları düzenler ve cihazınızı yönetebilirsiniz. Burada işin internet boyutu önem kazanıyor. Eğer internetten kitap almak istiyorsanız cihazınıza wifi olmasına dikkat etmeniz gerekli. Benim cihazımda bu özellik var ama mağaza Amerika’da olduğu için satın alırken sıkıntı oluyor, wifi özelliği kullanılamıyor. Kindle’da ise bunun yanında e-posta ile günlük gönderim yapabiliyorsunuz cihazınıza yani her gün okuduğunuz bir sitenin yeni içerikleri e-posta ile otomatik cihazınıza geliyor. İnternette çok okuyan biri iseniz bu özellik önem kazanıyor, ben çok aradım.

Anlayacağınız e-kitap okuyucular çok kullanışlı ve gerekli ürünler. Fiyatlarıda gayet makul seviyelerde. Geleceğin kitapları keza şimdiden normal kitabın yerini almaya başladılar. Sizin bu konular ile ilgili düşünceleriniz neler, eğer yorumlarda belirtirseniz yazıya ekleme fırsatım olur.

Leave a Reply