Facebook, 16 milyar $ karşılığında Whatsapp’i satın aldı.

facebook-moechte-angeblick-whatsapp-kaufen-bild-netzwelt-17250

Facebook, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’i 16 milyar dolar karşılığında satın aldı. Öncelikle Facebook’un SEC’e bildirdiği raporda belirtilen sonrasında Mark Zuckerberg’in kendi sayfasında da duyurduğu satın alma için Facebook, 4 milyar dolar nakit para ve 12 milyar dolar değerinde Facebook hissesi verecek.

Facebook, Whatsapp’in  sadece belli bir hissesini değil tamamını satın aldığı için bundan böyle bütün Whatsapp çalışanları Facebook’a geçecek. Bu satın alma ile WhatsApp’ın kurucu ortağı ve şu andaki CEO’su Jan Koum, Facebook yönetim kurulunda yer alacak. Ayrıca Facebook’un Whatsapp çalışanlarına dağıtmak üzere 3 milyar dolar ederinde Facebook hissesini de kenara ayırdığını belirtelim. Bu ödeme ile birlikte Whatapp Facebook’a 19 milyar dolarlık bir maliyet karşılığında katılmış oldu.

Resmi imzalar atılmış durumda fakat yinede Facebook’un 19 Ağustos tarihine kadar sözleşmeden cayma hakkı bulunuyor. Facebook eğer bu hakkını kullanmak isterse Whatsapp’e 1 milyar dolarlık cezai tazminat ödeceyecek. Alınan bilgilere göre Whatsapp aynı isim ve aynı ekiple şu anda merkezinin bulunduğu California’da çalışma hayatına devam edecek. Fakat böyle büyük bir ödemeyi gözden çıkaran Facebook’un ilerleyen zamanlarda Whatsapp’in kazancını arttırmaya yönelik hareketler yapacağı su götürmez bir gerçek. Özellikle Whatsapp’in aylık 450 milyon aktif kullanıcı sayısına sahip olduğunu söylersek.

Öncelikle Instagram şimdi de Whatsapp’i satın alan Facebook’un dijital piyasanın mobil üzerine şekillendiğini gördüğünü buna yönelik büyük hamleler yapmaktan çekinmediğini söylemek mümkün. Sadece kendi mobil uygulamalarından bile çok büyük meblağalar kazanan Facebook’un bu hareketi, kemikleşmiş kullanıcıya sahip uygulamaları da alarak bütün bu kullanıcıların içine dahil olduğu bir sistemi arzuladığını ve bu topluluk etkisini paraya çevirmek istediğini gösteriyor. Gelişmelerin duyurulmasının ardından Facebook kendi blogu üzerinden satın almaya dair bütün ayrıntıları duyurdu.

Leave a Reply