Filistin’e Elini Uzat

10384606_287420981439650_7758734640571659425_n

14 Mayıs 1948. Nekbe (felaket) günü. İsrail’in bağımsızlığını ilan ettiği gün. O yıl Filistin’in yarıdan fazlası zorunlu göçe tabi tutuldu. Önce İngiliz mandasına verilen Filistin sonra BM planları ile bölünmeye başlandı. Ülkenin yarısı yavaş yavaş Filistinliler’İn elinden alınıp çounluk planları adı altında yahudi toprakları olarak İsrail’e verilmeye başlandı. 1948-67 yılları arasındaki savaş sonunda İsrail Filistin topraklarının %78’ini işgal etti. Önce altı gün savaşı sonra seneler süren zulüm ve işgalin ardından bugün Filistin’den geriye ufak bir Gazze şeridi ve gün geçtikçe daha da daraltılan bir alana hapsedilmiş Batı Şeria kaldı.

Bilimin, sağlığın, teknolojinin en uç noktasındayız. Küresel iletişimin altın çağını yaşıyoruz. En yüksek hacimli imkana sahip olduğumuz bu dönemde tarihin en büyük zulümlerinden biri gözümüz önünde gerçekleştiriliyor. 66 yıllık dev bir zulüm. tam 4 milyon 800 bin mülteci. Bunun yanında kendi ülkesinde mülteci olarak yaşayan Gazze ve Batı Şeria’da toplam 3 milyon 900 bin insan. Sadece 1993’den bu yana yıkılan 15 bin Filistin evi ve bunu yanında sadece 93’den bu yana işgal edilen topraklara kurulan 53 bin adet Yahudi yerleşkesi. Tecrit duvarı adı altından Batı Şeria’yı açık bir ceza evine çeviren ve günden güne daralan bir kapan. Sabra ve Şatilla katliamı, şaron dönemi, Gazze ablukası, dökme kurşun operasyonu. Bu kadar büyük sayıların ve bu derece acı kelimelerin bile tasvirde yanına yaklaşamadığı kadar büyük bir zulüm. Zulmün adı İsrail.

10455038_286853891496359_3305898380548574648_n

İsrail 3 gencin ölümünden Hamas’ı sorumlu tutarak Ramazan’ın başından bu yana her yol ile Filistin’e saldırıyor. Kutsal gün demeden, yaşlı, kadın çocuk demeden İNSAN demeden önüne geleni öldürüyor. Tüm dünyanın gözü önünde tarihin en kanlı zulmünü yapıyor. Kurulduğu günden bugüne tek amacı işgal olan bu devlet o günden bir an bile geri kalmayarak sürekli şiddetini arttıran bu işgale devam ediyor. Tüm bu olanlar karşısında tüm dünya hatta bırakın dünyayı bu insanların din kardeşleri bizler bile sesimizi çıkarmadan işgali izliyoruz. Ses çıkarmamanın da yanında bombalar gözümü almasın diye koyduğumuz geniş ekran televizyonlarımız da keyifle dünya kupasını izliyor, iftar keyfimizi siyonist ürünlerle zenginleştiriyor, her gün İsrail’in Filistin’de yaptığı şehit yığınlarına bir kurşun da biz destek veriyoruz. Öylesine güzel! bir ümmetiz ki, din kardeşlerimiz iftar sahur görmeden oruç tutup öldürülürken biz kalkmış hala tarafsızlıktan söz ediyoruz. Ama Allah’a şükürler olsun ki bizim bu pasifizeliğimizin yanında Filistin’de Hamas ve Kassam Tugayları canlarını, bir an bile düşünmeden Allah yolunda huzur içinde feda ediyorlar. 8 yaşında, 9 yaşında hadi bilemediniz 10 yaşında çocuklar ellerinde biraz ipten bozma sapanları ile 1,5 milyar müslümanın yapamadığını yapıp İsrail zulmüne karşılık veriyorlar. 2004’de İsrail tarafından katledilen, Hamas’ın kurucularından Abdulaziz Rantisi’nin seneler önce yaptığı konuşma çok şükür bugün Kassam Tugayları tarafından karşılığını buluyor.

Peki Dünya ne diyor ?

İsrail’in günlerdir yaptığı işgal dünya arenasında elbette ses getirdi. Medeniyetin nihai koruyucuları! olan ABD ve BM ‘ler sözde Filistin zulmüne sessiz kalmadılar. Beyaz Saray, “İsrail’e yönelik devam eden roket saldırılarını ve Gazze’deki terörist örgütler tarafından sivillerin kasten hedef alınmasını kuvvetle kınadıklarını” belirtti. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine,“İsrail’e yönelik devam eden roket saldırılarını ve Gazze’deki terörist örgütler tarafından sivillerin kasten hedef alınmasını kuvvetle kınıyoruz. Hiçbir ülke, sivilleri hedef alan roket ateşini kabul edemez ve İsrail’in bu korkunç saldırılara karşı kendini savunma hakkını destekliyoruz” dedi. Birleşmiş Milletleri Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Filistin’i kınadı, İsrail saldırılarından ise sadece endişe etti; AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın ise Filistin’i kınayıp İsrail’e teessüf etti. Eksik kalmasınlar zulme sessiz kalmamışlar. 10 yaşındaki bir çocuk öyle büyük bir terör tehdidi ki hava saldırısı düzenlemek şart.

“Bütün bunlarla birlikte, (unutmayın ki) hakkı inkara şartlanmış olanlar birbirleriyle müttefiktirler; siz de (birbirinizle) öyle olmadıkça yer yüzünde fitne ve büyük bir karışıklık baş gösterecektir.”
Enfal 73

 Eğer hala birşeyler canlanmıyorsa gözünüzde 9 Temmmuz 2014 günü şehid edilenlerin listesi aklınızda birşeylerin oluşmasını sağlar.

1. Mohammed Khalaf Al-Nawasra, 4 yaşında
2. Nedal Khalaf Al-Nawasra, 6 yaşında
3. Aysha Nejem, 26 yaşında
4. Mahmoud Awad Al-Nawasra.
5. Mahmoud Nahed Al-Nawasra.
6. Amjad Hamdan, 23 yaşında,
7. Sahar Hamdan Al-Masri, 40 yaşında.
8. Ibrahim Al-Masri, 14 yaşında.
9. Amal AbdelGhafour
10. Ranim Jouda AbdelGhafour
11. Mohammed Khaled Al-Nimra, 22 yaşında
12. Mohammed Malaka, 1 yaşında
13. Amnah Malaka, 27 yaşında
14. Hatem Abu Salem
15. Abdennaser AbuKweik, 60 yaşında.
16. Kaled Kweik, 31 yaşında.
17. Nayfa Faraj-Allah 80 yaşında
18. Rafiq Al-Kafarna, 30 yaşında
19. Mohammed Ureif, 13 yaşında,

gazze-fuzeler_6469

Bu zulme ses çıkarmak için dindaş olmak gerekmez. Fıtratında insanlık olan herkes bu zulme karşı çıkar,çıkmalı. Elimizden geldiğince gücümüzün yettiğince orada direnen kardeşlerimize destek olmalıyız. Seneler önce İsrail’in evlerini, hayatlarını yıkmaya çalıştığı Filistinliler’in yanında olmak için sadece insan olabilmenin yettiğini gösteren, “Zulüm bizdense, ben bizden değilim” diyen 23 yaşında bu yolda ölen Rachel Corrie gibi. “Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.” diyen Alija Izetbegović gibi. “Özgürlüğü savunanların direnme gücü, zulmedenlerin gücünden daha fazladır” diyen Malcolm X gibi. İnsan gibi, müslüman gibi zulmedenin karşısından zulmedenin yanında yer almak gerek.

Yardım etmek için neler yapabiliriz ? Şu an için Gazze’nin temel ihtiyaçlara çok fazla ihtiyacı var. İlaç gibi, yiyecek, giyecek, çocuk maması gibi. Bunun için şu anda en mantıklı yollardan biri İHH. Gazze’ye İlaç ol kampanyası ile yardımcı olabilirsiniz. Kampanyanın yardım sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca telefonunuzdan “GAZZE” yazıp 3072’ye göndererek Gazze için 5 tl’lik bir yardımda bulunabilirsiniz. İHH’nın facebook sayfasına buradan, twitter hesabına buradan ulaşabilirsiniz. Allah yardımcımız olsun İNŞALLAH.

Abluka, saldırı, katliam, zulüm devam ediyor.
Sen hakkı haykıran İbrahim’in sözü ol.
Denizleri yarıp yol açan Musa’nın asası ol.
Hiçbirşey olamıyorsan mazlumun yanında ol.
Dertlere çare, yaralara şifa Gazze’ye ilaç ol.

Gazze’ye İlaç Ol from ihh on Vimeo.

Bu yazı ile beraber Caner abinin şu yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

#Gazze #Gaza #Gazzeateşaltında #GazaUnderAttack 

10406946_287222994792782_1520374085586627511_n

Ey ömrümün gülücüğü! Biz kazanacağız Ve inşallah cennette buluşacağız!

“Rabbimiz! Bize sabır ve dayanma gücü ver; direnme gücümüzü artır. Bu kafirler topluluğuna karşı bize zafer lütfeyle” -Bakara-250

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply