Giyilebilir Teknolojiler

       İnsanoğlunun ayaklarının toprağa değdiği günden bugüne iletişim, her zaman öncelikle taleplerden birisi oldu. Duvarlara çizilen resimler ile başlayan bu sesini duyurma ve iletişimde olma tutkusu tarih boyunca birçok gelişme ve yeniliğe ilham kaynağı oldu. İlkel kabilelerin neredeyse liderlerinden bile önemli bir değere sahip olan kabile büyücüleri dahi yaratıcı ile iletişimde olabilmek için ortaya çıkmış bir mevki. İlkel iletişim türlerinin popüler örneklerinden olan duman,güvercin gibi çeşitlerle devam eden iletişim, liderlerin iletişim içinde kalmasını sağlayan ve yine bu furyanın ilham kaynağı ile ortaya çıkmış bir mevki olan elçiler ile devam etti. Günümüz zamanlarına yaklaştığımızda, hem (o zaman için) kolaylığı, hemde her kesimde kullanılabilen bir tür olması sebebi ile popülerliği tavan yapmış olan mektup, iletişimin temel yolu oldu. Ta ki internete kadar. Neredeyse insanoğlunun etkin olduğu her dalda büyük devrime yol açan internetin doğumu bütün iletişim dünyasını kökten değiştirdi. İlkel zamanlardan beri değişmeyen benzer duygular ile yoğurularak günümüz dünyasındaki halini almaya başladı. Daha önce denediği yolların ne kadar uzun ve zahmetli olduğu gören insanoğlunun bitmek tükenmek bilmeyen “daha fazla” isteği, iletişimde alanına doping etkisi yaptı. Sürekli daha hızlının istendiği, daha hızlı olanın sürekli popüler olduğu günümüz dünyasının nirvanası 24 saat her mekan ve her olayda iletişim halinde olmaktı. Bu da engellenemez biçimde giyilebilir teknolojilerin doğmasını zorunlu kıldı. Giyilebilir teknolojinin basit örnekleri ( ilk örnekler oldukları için bunu söylüyorum yoksa bir mühendislik dehası)nanoteknolojili  su geçirmez kıyafetler oldu. Hatta bir ara öyle birer şehir efsanesi haline geldiler ki gerçek olmayan birçok örneği internet video sektöründe paylaşım rekorları kırdı.Bu örnek en son popüler olanlar arasında ;

Daha sonra bir nevi dijital telefon rehberi olan eJOUX piyasada yerini aldı. Nike’ın Nike+ markası altında sunduğu uyumlu ayakkabıların altına yerleştirilen alıcı ile senkronize çalışan ve katettiğiniz mesafeden harcadığınız kaloriye kadar size bilgi verebilen bileklikler piyasada popülerleşti. Bunun son örneklerinden biriside Nike Fuel Band.

nike
       Kabaca projelerinizin örneklerini hazırlayıp sunduğunuz karşılığında yatırım talep ettiğiniz Kickstarter adlı siteden sunduğu Pebble adlı akıllı saat ile 10 milyon dolar toplayan Eric Migicovsky, bu sektördeki potansiyelin örneklerinden.  Boynuza asılıp en doğru anda fotoğraf çeken Autographer ve cebinize konup gittiğiniz yerlerden otomatik check-in yapan bu iş kolunun farklı örneklerinden. Hatta videoda göreceğiniz gibi teknolojinin gelmesini beklemeyen kendi giyilebilir teknolojisini oluşturan dövme sanatçısı Dave Hurban gibi örneklerde var.

Şu an için en büyük iki ürün henüz piyasaya sürülmeden savaşları başlayan, bilişim sektörünün öncü şirketlerinden Google ve Apple’ın menşeini taşıyan Project Glass ve iwatch(söylentilere göre ismi bu). İki şirketinde çok büyük önem verdiği ve yapımında onlarca insanın çalıştığı bu iki cihaz hem sektörün hemde markaların amiral gemisi olacaklarına benziyor. Iwatch’un telefon özelliğine sahip olarak üretileceği tahmin ediliyor. Sadece veri iletişiminde kullanılmayacak olan iwatch’ın medikal özellikleride olacak gibi. Kalp atışı, tansiyon gibi özellikleri barındırabileceği tahmin ediliyor. Google’un akıllı gözlüğünün esnek yapıda tek bir gözünüzü kaplayacağı öngörülüyor.  Üzerinde kamera taşıması beklenen bu ürün mesaj göndermenize, kayıt yapmanıza, video görüşmesine,check-in’e, ajanda tutmaya, e-mail gönderip almaya, navigasyona ve eğer aşağıda ki videoda ki gibi olur ise gittiğiniz yerlerde yol çalışmalarını görüp uyarmaya ve size yeni yollar çizmeye olanak taşıyacak. Tabiki bütün bu servislerden %100’lük bir verim alabilmek için öncelikle bu cihazın yaygınlaşması gerektiğini unutmayalım. Ama Google bu piyasada yıllardır var olduğu için bunun çok uzayacağına inanmıyorum.

Yıl sonunda 800 milyon dolarlık bir piyasaya ulaşmış olacak olan giyilebilir teknoloji pazarı 2014 sonunda bu fiyatı 1.5 milyor dolar seviyelerine çıkaracak Bu bilgilerde bize gösteriyor ki giyilebilir  teknololoji pazarı geleceğin en büyük piyasalarından biri olacağa benziyor. Bu rekabet İnşallah olumlu olarak devam eder ve bizde çok daha orijinal ürünler görmeye devam ederiz.

Leave a Reply