Google, kamera uygulaması Google Camera’yı yayınladı.

google-camera-header1-664x374

Google’ın, Android işletim sistemli akıllı telefonlar için geliştirdiği kamera uygulaması Google Camera, Google Play’de yerini aldı. Telefonların kameralarına ekstra özellikler getiren uygulama şu an için indirilebilir durumda. Ama hatırlatayım Google Camera sadece Android 4.4 yani kitkat işletim sistemi yüklü cihazlarda çalışıyor.

Uygulama birçok yeni özellik barındırıyor. Bunlardan biri 360 derece panaromik fotoğraf çekebilme özelliği. Bilindiği üzere Google panoromik fotoğraf çekme özelliğini sadece kendi üzerimi olan Nexus telefonlarda veriyordu. Her ne kadar Android kendi işletim sistemi de olsa diğer Android telefonlar bu özelliklerden yararlanamıyorlardı. Yeni Google Camera uygulaması ile birlikte bütün Android telefonlar 360 derece panoromik çekim özelliğine kavuşacak.

Bir diğer özellik ise sadece SLR kameralarda bulabileceğiniz bir özellik olan Lens Blur. Hatta bu özellik tüm uygulamanın en büyük getirisi denebilir. Bu özellik ile kendiniz fotoğraf çekerken görülen kare üzerinde bir odak noktası belirliyorsunuz bu odak noktası dışında kalan her yeri kamera otomatik olarak bulanıklaştırıyor. Böylece istediğiniz ön planın gerisinin bulanık olduğu fotoğrafları hiçbir program kullanmadan direk çekim esnasında elde edebiliyorsunuz.

Google-Camera

Uygulama çok kolay ve keyifli bir arayüz ile çalışıyor. Bu uygulamayı yükledikten sonra büyük ihtimalle başka bir fotoğraf uygulamasına ihtiyaç duymayacaksınız. Google’ın bundan sonra içinde Android olan bütün telefonlarda bu uygulamayı yaygınlaştıracağını söylersek çokta abartmış olmayız gibi geliyor. Eğer indirmek isterseniz uygulamanın Google Play sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply