Google Reader Kapanıyor

Malumatınız olduğu üzere yakın bir zamanda arama motoru lideri Google resmi blogunda yaptığı bir açıklama ile Google Reader servisini emekliye ayıracağını duyurdu. “A second spring of cleaning” adı ile  yayımladığı yazıda Google, bir takım servislerin 1 temmuz itibari ile yayından kaldırılacağını söyledi. 2005 Ekim ayında hayatımıza giren Google Reader bir ara Google’ın en çok kullanılan servisi, dünyanın en çok kullanılan hatta artık standart hale gelmiş RSS okuyucusu idi. Kabaca bir tarif vermek gerekirse RSS okuyucu, RSS servisi sağlayan sitelerin içeriklerini tek ekranda okumanızı sağlayan bu sayede onlarca farklı kaynağı kolaylıkla takip edebildiğiniz bir uygulama. Peki ne oldu da Google böyle bir alanda tartışma götürmeyecek derecede lider durumda olan servisini emekliye ayırma kararı aldı.

google-reader

Ülkemizde internetin yaygınlaşması ile, içeriğin üretimi ve tüketimi arasındaki oran ters orantı ile işliyor. Ülkede internet yaygınlaşıp daha çok kişi tarafından kullanıldıkça, web tarayıcısındaki sayfa çeşitliliği daralıyor. Gitgide daha az web sitesinde zaman geçiriyor, daha az farklı şeyler keşfediyor ve tüketiyoruz. Bundaki en büyük etki insanların neredeyse günboyu -hatta her anı merak içinde- içinde kalabildikleri sosyal medya hesapları. Toplum iletişiminin yeni ve afilli yolu olan sosyal medya hesapları, internet içeriğinin -en azından şu an için- sonunu getiriyor. Elbette internet içeriği yok olup tamamı ile sosyal medya hesaplarına kapanacak değiliz ama bu durumun gitgide yeni nesilde içerik üretme isteğini ve hatta üretimin verdiği tatmin duygusunu körelttiği göz önünde duran bir gerçek. Bu derece alışılmış birkaç ekrana kapanmış nesilin farklı onlarca kaynağı güncel olarak takip etmenizi sağlayan bir servise ihtiyaç duyduğuda söylenemez elbet. Gücünü olabildiğine aktif ve trafik sağlayıcısı kesimden alan Google gibi markalarından bu kesme hitab etmeyen servisleri çok fazla ayakta tutması sadece küçük bir kesimin mutlu olmasına neden olurdu ki malesef mutluluk trafik, dolayısı ile para getirmiyor. Şahsi fikrimce Google’ın servisini kapatacağını duyurduğuyazıya  “A second spring of cleaning” yani “Bir ikinci bahar temizliği” adını vermesi bu konuya dikkat çeken hoş bir ironi.

Peki ne olacak ?

Elbette bir şirketin, herhangi bir alanda varlığını bitirmesi o sektörü öldürecek değil. Tabi bu durumun isitisnaları da var. Ama sade hoş bir arayüz, dil çevirme gibi destekler sunan, webde ve web dışında onlarca farklı plartfomda kullanılılan ve birçok kişi için standartlaşmış uygulamadan vazgeçmek kolay olmayacaktır. Zaten farklı şekilde bilinse de bilgisayar kullanıcıları hayatın en tutucu, en sabit fikriyatlı kesimlerinden biridir. El altında onlarca farklı kaynak var. Bunların başında Feedly geliyor. Tasarım olarak genelde mobilde kullandığınız okuma uygulamaları (özellikler Flipboard) ile benzerlik gösteren Feedly, Google reader kullanıyorsanız anında bütün içeriğinizi kısıtlama olmadan aktarmanızı sağlıyor. Daha detaylı merak edenler için Amirim’in yazısını okuyabilirler. Bir diğer alternatifde Fever. RSS listenizde yer alan yazıları inceleyip sonuçlar bulan ayrıca Google Reader aktarım imkanıda bulunan uygulama malesef 30$ ederindeki bir ücret karşılığı kullanılılabiliyor. Bir diğer alternatifde yine çok bilinenlerden biri Newsblur. Ücretsiz olarak kullanada bildiğiniz bu servis 1$ karşılığında tam sürüm imkanı veriyor. Android, İpad ve İphone uygulamaları da mevcut. Alternatifler ile ilgili çok daha ayrıntılı bir yazıyı Webrazzi’den okuyabilirsiniz. Ayrıca beni de RSS okuyucunuz ile takip edebilirsiniz.

Google bu sektörden çekilme kararı aldı ama sizin çekilmeniz için yeterli bir sebep mi? İster bu alternatiflere geçer yolunuza devam edersiniz, isterseniz de Google Reader’ın son kullanım tarihi olan 1 Temmuz’a kadar beklersiniz.  İçeriğinizi kayıp etmemeniz için ecele etmenizi tavsiye ederim.

Leave a Reply