Google, Ücretsiz Eğitim Servisi Oppia’yı duyurdu.

Oppia

 

Teknolojinin gelişimi dünyadaki hemen hemen her konuda büyük bir ilerleme sağladı. Bu konuların başında da elbette eğitim geliyor. Bilginin yaygınlaşması ve şeffaflaşması merkezinde bilgiyi barındıran eğitim için tarif edilemez bir katkı sağladı. Özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması sayesinde herkesi dünyaya bağlayan en az bir ekran olunca eğitimin bu kanallar üzerine yönelmeye başlaması kaçınılmaz hale geldi. Bu furyanın birçok örneğini görmek mümkün. En ünlülerinden bir tanesi Khan Akademi.

Hal böyle olunca teknolojinin hemen her alanında etkin olmak isteyen piyasanın büyük oyuncuları bu tür girişimlere doğru yönlenmeye başlıyorlar. Oppia’da bu yönlenmenin bir sonucu. Google’ın, Open Source blogunda yayımladığı yazı ile duyurduğu Oppia, açık kaynak kodlu, ücretsiz ve etkileşimli bir eğitim servisi. Herhangi bir teknik argümana yahut kod bilgisine sahip olmadan sadece web arabirimini kullanarak istediğiniz konularda eğitimler hazırlayabiliyorsunuz. Sitedeki kullanıcılar sayesinde hazırlamış olduğunuz eğitimler hakkında bilgiler toplayabiliyor bu bilgiler sayesinde eğitimlerin eksik yönlerini görüp tamamlama fırsatı bulabiliyorsunuz. Elbette aynı durum sizin kullanıcı olduğunuz durumlarda da geçerli. İlgilendiğiniz konuda hazırlanmış eğitimleri inceleyebiliyor hem eğitimlerden yararlanıyor hem de eğitimler için kullanıcı deneyimi sunmuş oluyorsunuz.

google-building-640x325

 
Oppia’nın keşif (exploratinon) adını verdiği bu eğitimleri yayınlamak için tek seçeneğiniz bu site değil. Bu özellik, servisi benzerlerinden ayıran en önemli noktalardan biri. Basit bir kod yardımı ile hazırlamış olduğunuz eğitimi başka mecralarda da yayınlayabiliyorsunuz. Site şu an için hala beta aşamasında. Bu sebepten bir Google servisi olmadığı ifade edilmiş. Tahminimce yaygınlaşması ve kullanılabilirliği göz önünede bulundurularak tam sürüme geçecek ve bütün platformlarda yaygınlaşacaktır.

Google’ın Oppia’ı nasıl kullanacağınıza dair yayınladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Leave a Reply