Google Yerel Seçimler Portalı 2014

google-yerel-secimler

Malumatınız olduğu üzere yerel seçimler aylardır gündemimizi kaplayan en önemli konulardan biri. Bu yüzden kamuoyunda yarattığı etki ve dolayısıyla bu etkinin yaratacağı trafik gücünü öngören Google, 2011 yılında yaptığı gibi seçim portalını hayata geçirdi. Google’ın amacının seçimlere kadar sürecek olan etkinin dijital ayağını sahiplenmek olduğunu söylemek mümkün.

Sohbetler, haberler, trendler, adaylar ve seçim sonuçları altında 4 genel sekmeden oluşan Google Yerel Seçim Portalı oldukça zengin bir içerik vaat ediyor. Haberler sekmesi altında gün içinde ana akım ve yeni akım medyada yer alan seçim ile alakalı haberler bir başlık altında sergileniyor. İsterseniz bu sekme altında haberleri beli iller çerçevesinde daraltabiliyorsunuz.

Trendler sekmesi altında, 3 büyük şehrin belediye başkan adaylarının aranma terimlerine göre değişen grafiklerini inceleyebilirsiniz. Her başkan adayının altında olan grafik Google arama verilerine göre o aday ile ilgili arama terimlerini göstermektedir. Ayrıca aynı sayfada Google’ın seçimler ile ilgili hazırladığı haftanın infografiğini inceleyebilirsiniz. Bu haftanın grafiğini aşağıdan görebilirsiniz.

Trendler1

 

Adaylar ve Seçim Sonuçları sekmesinde ise seçimden sonra partilerden gelen bilgiler çerçevesinde seçim sonuçları canlı olarak aktarılacak. Ama asıl önemli olan sekme “Sohbetler” sekmesi. Bu sekmede içinde yer alan takvim doğrultusunda seçmenler, belediye başkan adayları ile Hangouts yoluyla canlı olarak sohbet edebilecekler. Bu yöntemi daha önce Barrack Obama’nın da kullandığını belirtelim. Sohbet takvimi şimdiden belirlenmiş durumda. Merak edenler buradan ulaşabilirler.

Google Yerel Seçim Portaları genel hatları ile bu şekilde idi. Türkiye pazarını oldukça yakından takip eden Google bu takibe yönelik adımlar atmaktan çekinmiyor. Bu portalda o adımlardan birinin sonucu idi. Seçime kadar bol bol ziyaret edileceğini öngörmek çok da yanlış olmayacaktır. Aşağıda Google’ın bu portal için hazırladığı videoyu izleyebilirsiniz.

Leave a Reply