Hamza Şamlıoğlu (@TEAkolik) Röportajı

teaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Çok uzun zamandır aklımda olan bir proje vardı. Bilişim sektörünün önde gelen  isimleri ile röportajlar yapmak. Röportaj bir kişiyi ve temsil ettiği sektörü tanımak  için en keyifli yol.  Bende bu işe bir nebze de olsa #koseosman tadı katmak istedim.  Şimdilik önceliğim sektörde uzun süredir takip ettiğim kişiler. Sağolsun bu projenin  başlangıcı olmayı kabul etti Hamza Şamlıoğlu yani daha çok bilinen ismi ile “TEAkolik”  . Aslında röportajlar yüzyüze yapılmalı ama malesef herkesin (bende dahil) yoğun  olarak uğraştığı işler var. Bu yüzden birçoğunun böyle bir zaman ayırması mümkün  olmuyor. Belki ileride şartlar elverirse  bu tarafa doğru kayılabilir. Sözleştiğim ve  aklımda olan birkaç kişi daha var İnşallah arayı çok açmadan hepsi ile röportajlarımı  ekleyeceğim buraya. Hamza Şamlıoğlu’na teşekkür etmek istiyorum Çok keyifli bir  söyleşi oldu benim için. Şimdiden keyifli okumalar.

1) Hamza Şamlıoğlu kimdir ? Yaptığı işe nasıl başladı ? Gelecekteki projeleri nelerdir ?
Bilişim ve bilgisayar dünyasına 1993′de adım attım. O zamanlar birçok kişi bilgisayar nedir? bilmezken balıklamasına siyah beyaz ekranların içine buldum kendimi. Bol bol Çay içerim, bu yüzden internette “TEAkolik” lakabını kullanıyorum.
Donanım ve ağ (Network) üzerine de kendimi yıllardır geliştiriyorum. Farklı isimler altında blog yazdım 2005′de baktım ki sabit bir isim bulup sürekli yani kalıcı olmak daha iyi? Bu yüzden TEAkolik.Com adresimi açtım. O zaman bu zamandır yazıyorum. Linux ve türevlerine hastayım. Linux ve Windows kullanıcısıyım. Windows işletim sistemlerini yaladım yuttum diyebilirim.
Elektronik aletlere karşı zaafım var. Elektronik cihazların içini açıp kurcalamaktan zevk alırım. Zamanla teknolojik cihazların hastası oldum. Ağ ve Wlan konularında profesyonel olmak için uğraş vermeye devam ediyorum. Donanım ve Microsoft ürünleri konusunda kendimi aştığımı söyleyebilirim. Fırsat buldukça çevremden soru soranlara, ücretsiz teknik destek veriyorum. Teknolojiye hastayım… Markalar veya ajansları bana ürünlerini gönderirler. Bu ürünleri test eder, yorumlar ve blogumda dile getiririm. Hatta birçok ürüne Türkiye’de ilk dokunanlardan biri olmuşumdur. Blogumda fırsat buldukça teknolojik ürünler konusunda inceleme yazıları yazarım.
Güvenlik konusunda kendimi sürekli geliştiriyorum. Bir anda kendimi Sosyal Medya dünyasının içinde buldum. Sosyal Medya ve Sosyal Dünya işimin bir parçası olmaktan çıkıp, tamamen işim haline geldi. Birçok üniversitede Sosyal Medya Analizi, Sosyal Medya ve bloglar, Sosyal Medya’da Güvenlik ve Sosyal Medya Takibi konusunda eğitimler ve seminerler verdim.
32 yaşındayım, bir prensesle evliyim. Adım, soyadım “Hamza ŞAMLIOĞLU” bir de küçük kızım var…
2) Teakolik.com’un hikayesi nedir ? Gelecekte nerelere doğru evrilecek ?
Aslında çok basit bir hikayesi var. Uzun yıllar IT sektöründe çalıştım. İşim gereği sık sık internette araştırma yaparım. İnternet dünyası o zamanlar bu kadar Türkçe kaynağa sahip değildi. Bulduğumuz içeriklerin de Türkçe olmaması benim için bir sıkıntı haline gelmişti. Sonraları düşündüm…
Neden bir Türkçe kaynak da ben olmayayım? 2005 yılında bu motto ile blogumu açtım ve tecrübelerimi bilgi birikimlerimi yazmaya başladım. O gün bu gündür de yazıyorum. Eğer bir TÜRKÇE kaynak olabildiysem ne mutlu bana…
timthumb
3) Mobil dünyanın geleceğini nasıl görüyorsunuz ? Pastanın büyük dilimlerini Google, Apple, Microsoft yiyor ? Gelecekte büyük beklentiler ile yeni bir oyuncuyu sahaya girebilir mi ? Girerse sizce kim olur ?
Mobil dünyanın evrimine bağlı olarak bu markalar değişebilir ya da aynı kalabilir. Mesele kendini teknolojiye adapte edememek. Düne kadar mobil dünya dediğimiz zaman akla Blackberry gelirdi. Şimdi ise adını hatırlayan yok…
Geleceğin dünyası mobil cihazlar üzerinde. Mobil denilince de akla sadece telefonlar gelmemeli.. Akıllı telefonlar, tabletler, ultrabooklar…
Çok yakında da akıllı saatler, akıllı navigasyon sistemleri, aklıllı … lar göreceğiz. Bu dünyaya kendini adapte eden ve teknolojisini tüketiciler için geliştiren firmalar ayakta kalacaktır. Bakarsınız yarın akıllı saatler mobil dünyaya adapte olur. Bu adaptasyonda da Google, Apple geri kalıp, Seiko ismini duyarız?
4) Bilgisayar işletim sistemlerinin geleceğini nasıl görüyorsunuz ? Şimdiye kadar açık kaynak kodlu yazılımlar çok fazla başarılı olamadı. Arkasına Android’de olduğu gibi Google gibi bir dev gelirse bilgisayarlar için yepyeni bir işletim sisteminin yaygınlaşmasını görmek mümkün mü ? Hatta Chrome OS cloud ısrarından vazgeçerse bu mevkiye oynayabilir mi?
Açık kaynak kodun en büyük sıkıntısı ticari taraf olmuştur. Hiç kimse para vermek istemiyor. Para kazananlar ise bu dünyaya hükmediyor. Aslında ekonomi açık kaynak kod yazılımların arkasında olabilseydi bu durum tersine dönebilirdi. Yani Android’teki gibi Google’ın büyük bir ekonomik güç olarak arkasında kalması gerekiyor…
Arkada büyük bir güç olduktan sonra başaramamak zor olsa gerek… Google gibi devlerin pazarlama stratejilerine göre değişen dünyayı hep birlikte göreceğiz…
5)Windows üzerine konuşalım biraz da , gerek mobilde gerek PC’de  Windows 8’in geleceği nasıl olur sizce. Geliştirmesi gereken yerler nereler ? Bir sonraki sistemi Microsoft 8 üzerine mi inşa edilecek yoksa 7’den 8’e geçişte olduğu gibi çok farklı bir seviye mi bekliyor bizi ?
Aslında Microsoft’da mobil dünyaya adapte oluyor. Gelecek Windows bence mobil dünyaya adapte olan bir işletim sistemi olacak. Artık insanlar telefondan dizüstüne, masaüstünden iş bilgisayarına kadar tüm dosyalarını senkronize edip, kaldığı yerden çalışmasına devam etmek istiyor. Bunun yanı sıra, kişiselleştirme ve özgür kalma tarafları da ağır basıyor.
Microsoft’un özellikle de Nokia’yı satın alması ile doğru bir karar verdiğini, gelecekte çok daha iyi bir mobil işletim sistemi ve masaüstü platfromları ile karşımıza geleceğini düşünüyorum.
Herkesin düşündüğü gibi Windows 8 başarısız olmadı! Aksine Windows 8 bence geleceğin işletim sistemlerinin bir protatipi olarak karşımıza geldi. Bunu da en iyi Windows 8’i mobil ve dokunmatik ekranlarda kullanarak görebiliriz.
6) Çok klasik bir soru olacak ama ülkedeki teknoloji gelişimini nasıl buluyorsunuz. Her ne kadar ülkede olmasa da üretimi General Mobile Discovery’de olduğu gibi yerli menşeili oyuncular yükseklere oynamaya başladılar. Sonraki adımları gelecek mi ? Yoksa dünya ile aramızdaki fark kapanmayacak kadar büyük mü ?
Kapanmayacak diye bir şey yok aslında. Mesele devlet politikaları ve büyük şirketlerimizin bu konudaki becerilerinden geçiyor. Aradaki fark gerçekten de büyük. Fakat kapanması için çaba harcıyor muyuz? Mesele burada…
Belki Fatih Projesi belki ileride benzer projeler çıkarak, şartnamelerine Türkiye’de üretilecek maddeleri eklenirse, bir tekonoloji bakanlığı hızlıca hayata geçirilip, teknokentleri daha da büyük noktalara getirirse aradaki farkın kapanması gerekiyor.
Devletin bu konuda somut ve sıcak adımlar attığını görüyoruz. Umarım büyük şirketler de buna ayak uydurup benzer projelere start vererek ülkemizi bu konuda bir adım daha öteye taşır. Aksi takdirde bugüne kadar geri kaldık. Bundan sonra da geri kalmak çok doğal olacak..
7) Ülkedeki girişimler hakkındaki görüşleriniz neler ? E-ticaret sektöründeki yığılma nerelere doğru evrilecek ? İnovatif ürünlerin azlığının sebebi nedir sizce ?
E-ticareti sevdik. E-ticaret insanları üzmediği sürece, bankalar bu sektördeki güvenlik önlemlerini artırdıkça, insanlara alışverişi zehir etmezsek (kredi kartı çalınması gibi…) sanırım sektör dünyada ses getirecek kadar ileri gidebilir.
8) Bir çay sevdalısı olarak biraz da şahsi merakımdan soruyorum , favori çay markanız nedir ?
Favori markam değil de favori tarifimi vereyim :)
1 Paket Champion Yellow Label, 1 Paket Lipton Karadeniz, 1 Paket de Ahmed TEA alıyorsunuz. Bunlar demlik poşeti olacak…
Çayı kaynatıyorsunuz. Küçük demliğe suyu döküyorsunuz, sonrasında ise 2 Champion, 1 Lipton 1 tane de Ahmet TEA içine atıyorsunuz.
Not: Önce suyu sonra çayı içine atın.
Sanırım bu tariften 3-5 demlik içtikten sonra diğer çaylara ya da sıradan çaylara bir daha yönelmezsiniz.
Umarım keyif almışsınızdır. Takip etmek isteyenler için Teakolik.com adresine buradan, Hamza Şamlıoğlu’nun twitter adresine buradan, Hamza Şamlıoğlu ile ilgili daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Eğer sizinde özellikle röportaj yapmamı istediğiniz birisi var ise yorumda belirtirseniz gerçekleştirmeye çalışırım İnşallah. Hepinize keyifli günler.

Leave a Reply