Hayırlı Bayramlar – Bayram Filmi

Criterion-Collection

Benim ile ilgili sarf edilebilecek en doğru sıfatlardan birisi film sever olur herhalde. Hayatımın hemen hemen her döneminde sinemaya bir ilgi duydum. Elbette zaman geçirme uğraşlarım bu ilgi neticesinde şekillendi. Şimdilerde istediğim her filmi izleyebiliyorum. Bir ara izlerim diyerek kenara attığım film sayısı 3 haneli rakamlara çoktan ulaştı. Elbette sinemaya hala büyük bir iştah duyuyorum fakat eskiden elime bir film geçtiği zaman yaşadığım heyecanı şimdilerde yaşamam çok zor.

lp-p1000_w_cd

Dediğim gibi çocukluğumda filmleri çok severdim. Ama ulaşma imkanım çok sınırlıydı. Şunu itiraf etmem lazım hayatımın her döneminde evimde bir bilgisayar vardı. Keza bundan mütevellit bu cihaz ile aramız daima iyi oldu. Fakat içine koyacak bir plağınız yoksa pikabınız yok değerindedir. (Yazar burada pikap ve plaklara olan hevesine gönderme yapıyor). CD dediğiniz şey şu an için nostaljik anılara yerleşmiş bile olsa bir zamanlar edinebilmesi çok zor ve masraflı bir tüketim aracı idi. Bırakın korsanını alabilmeyi orjinalini dahi bulmak çok meşakatliydi. Bulsanız bile çocuk harçlığınızın almaya gücü asla yetmezdi. Radyolar ile büyüyen bir ebeveyn nesline ise radyo parasından fazla parayı bir filme verme durumunu asla açıklayamazdınız. Amcamlar yurtdışından izne Türkiye’ye döndükleri zaman onların flemenkçe kasetlerini alır olanlardan zerre birşey anlamasam dahi büyülenmiş gibi izlerdim. Bu ritüeli amcamlar gidene kadar hergün tekrarlardım. Onların gidişi benim için bir akraba ayrılışından daha fazla filmlerimden ayrılışım demekti.

Takvimler 2005’i gösterdiğinde internet hayatımıza girdi. Fakat sizin bildiğiniz gibi değil. Çok kısıtlı bir kota, inanılmaz yavaş bir hız ile, fakat benim için çağın buluşu. Açtığım her resim, okuduğum her yazı, atılın/gelen her mesaj ile daha da kilitleniyorum ekran başına. Bugünkü okuma alışkanlığımı o zaman ekranda okuduğum şeylere borçluyum. Film elbette yine yok. O zamanlar internette film izlenecek mecra yok, mecra bulsanız hiçbiri Türkçe içerikli değil, Türkçe olsa kota yetmez zaten. Anlayacağınız film sevdam CD’lerin yaygınlaşıp ucuzlamasına kadar sürdü.

VHS_casette

Bu kadar uzun bir giriş yapmamın sebebi ise şunu anlatmak idi. Hayatınız yukarıda ki gibi olduğu zaman film izlenecek tek yer TV oluyor. Açıkçası o zamanlar hiçbir seçiciliğim yok. En kötü filmi bile iştah ile izliyorum. (o zamanlardan kalan kötü bir alışkanlık olarak halen bir filme başlayınca kötü dahi olsa bitirmeden bırakamıyorum) Benim için nirvana noktası ise bayramlar oluyor. Her kanal ( ki o zaman bir avuç) bayrama özel listeler hazırlıyor. O listelerde hergün en az 2 film var. Benim gibi bir insan için rüyada yaşanılabilecek bir durum. Bayramlar, evde, misafirlikte, akraba ziyaretinde olsun farketmez benim için tv karşısında geçiyor. O zaman durumumu anlamayan babam beni asosyal olmak ile suçluyor (ki hala suçlar). Benim için hiç önemi yok. 3 gün muhteşem bir hayat yaşadıktan sonra tekrar normal hayatıma dönüyordum. O günkü filmler sayesinde belki de şimdiki hayat tarzımı oluşturdum. Çocuğunu halen hatırlarım. Şimdilerde o keyfi alabilmek için neler vermezdim. Sizde bu keyfi yaşayın diye bayram günü size bir film önereyim dedim.

Shrek

shrek_2001_1

Shrek’i eminim duymuşsunuzdur. Dünya animasyon sahnesinde adeta bir çığır açan ünlü yapım. Bugün bile birçok animasyon film o zamanın tekniğini temel alarak işler çıkartıyor. Benim açımdan Shrek’in önemi izlediğim ilk animasyon film olması. İşin güzelliği elime CD olarak geçmişti. Ne kadar izlediğimi az buçuk tahmin edersiniz herhalde. Repliklerin çoğu halen ezberimde. Film 2001 yapımı. O zamanlar seslendirenleri dünyaca ünlü idi fakat dublajı orjinalinden çok daha iyi olan birkaç filmden biri. Okan Bayülgen ve Mehmet Ali Erbil sesleri ile filmi bir üst basamağa taşımışlardı. Bu filmden kaynaklı halen Dreamworks yazısını görünce heyecanlanırım.

Bayramlar en çok çocuklara bayram bunu hiçbir zaman unutmayın. Onlar için kıymetini tahmin bile edemezsiniz. Aileler ile yapılan aktiviteler bu zamanları daha değerli kılıyor. Göz açıp kapayıncaya kadar çocuğunuz ile ayrılacaksınız o zaman gelmeden güzel anılar biriktirmeye bakın. Alın bugün ailenizi yanınıza bu filmi açıp tv karşısına kurulun. Emin olun mutlu olacaksınız. Tüm inananların Ramazan Bayramı mübarek olsun. Keyifli günler.

Leave a Reply