Interstellar – Haftanın Filmi

Interstellar yada ülkemizdeki vizyon adı ile Yıldızlararası, geçen yılın en ses getiren filmlerinden biri idi. Gerek görsel anlamdaki zenginliği gerek ise yapılan büyün tanıtım sayesinde çok konuşuldu. Yakın bir zamanda DVD’si çıktı. Bende sıcak aile filmlerinden sert bir dönüş yaparak bilim-kurgu aksiyona yöneldim. Bu haftanın filmi anlamış olduğunuz üzere Interstellar. Buyrun fragmanını izleyerek başlayalım.

Interstellar bilimin göbeğinde bir film. Açıkçası izlemeden önce temel seviyede bir bilgi birikimi istiyor. Kara delikler, izafiyet, uzay zaman sürekliliği, ışık hızı, yerçekimi vb. birçok tabu bilim konusu işleniyor filmde. Eğer bu konuda hiç bilginiz yoksa film size biraz yabancı gelebilir. Film geleneksel bir kıyamet hikayesi. Sevgili dünyamız artık ömrünü tamamlamak üzeredir. Gıda sıkıntısı baş göstermiştir. Bu sebeple birçok devlet yıkılmış, kalanları da can çekişir durumdadır. Yeni bir dünya arama derdine düşen Nasa tesadüfi bir şekilde( ya da değil mi?) eski pilotlarından birine ulaşır ve ona bu görevin başında olmasını teklif eder. Görev risklidir. Büyük ihtimalle geri dönüşü olmayacaktır. Elbette esas oğlan insanlığın geleceğini kendi hayatnın üzerinde tutar ve görevi kabul eder. Kalanını anlatmıyorum fakat şunu söylemek isterim film bittiğinde aklınız duracak. Hele bu tip konulara meraklı iseniz tam bir şölen yaşayacaksınız.

interstellar

Filmin baş rolünde Dallas Buyers Club filminden hatırlayacağınız Matthew McConaughey var. Ve kabul etmek gerekir ki kariyerinin en iyi işlerinden birini çıkarmış. Resmen rola hayat vermiş. Ona eşlik eden esas kızımız ise ( ki ben bu filmde esas kız olarak Murph’ü görüyorum) Anne Hathaway . Aslında onu eskisi kadar çok göremiyorum sinemada, tam kariyeri düşüşe mi geçiyor diyorduk ki efsane bir işle geri döndü. Artık sadece güzel işlerde görülüyor, yeni bir Meryl Streep mi doğuyor ? Bir diğer kadın karakterimiz ise hem 10 yaşındaki hem 30 yaşındaki hem 120 yaşındaki hali ile muhteşem bir iş çıkaran Murph. Aslında hikayenin temel taşı. Babasının aynısı, bilime meraklı ufak bir kızdan geliştiği yerler inanılmaz. Hem Jessica Chastain hem Mackenzie Foy harika oynamışlar. Ve tabi filmin esas topu olan yönetmenimiz Christopher Nolan. Tabi filmin yazarı da kardeşi Jonathan Nolan ile kendisi. Onu Batman serisinin bitişinden beri görmemiştik. Potansiyelini bilen herkes ondan büyük bir geri dönüş bekliyordu. O ise bu beklentileri gördü ve arttırdı. Bir sonraki filmini sabırsızlıkla bekliyorum. Ve tabi müziğinin başında Hans Zimmer olan bir filmin muhteşem müziklerinden bahsetmeye bile gerek yok.  Cast ekibinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

yildizlararasi-interstellar-filmini-full-izle-929

Bu filmi ne kadar anlatsam inanın yetersiz kalır. O görsel şölen kelimelere dökülemez. Elbette mantık hataları, uyuşmazlıkları var fakat film bitiğinde ağzınızdan bir “vay be” çıkacağına eminim. Hep diyorum pazar günleri keyif yapma günleri. Dışarıya çıkıp bir sürü stres yaşayacağınıza güzel bir kahvaltının arından aileniz ile oturup şu filmin keyfini çıkarın. Güneş bir haftalık aranın ardından geri dönünce balkon fikri tekrar gün yüzüne çıktı. Keyifli pazarlar, keyifli seyirler.

Leave a Reply