iOS 7’ye Genel Bakış

ios-7-wallpaper

Apple, 10 Haziran 2013’de düzenlediği 24. WWDC (Worldwide Devolopers Canference) ‘de OS X Mavericks , IOS 7, iTunes  Radio, yeni Mac Pro ve Macbook Air’ı tanıttı. Tanıttığı herşey önemliydi ama kullanıcı sayısı bakımından IOS 7 hepsinden  daha fazla öneme sahipti. Steve Jobs’un ölümü ve Tim Cook’un Apple CEO’su olmasından sonra Apple neredeyse kimlik  değiştirdi. Steve Jobs’ın varlığında korunan sert tabular ölümü ile beraber birer birer yıkılmaya başlandı. Keza bu  hareketlerin Apple’a prestij ve değer kaybı olarak döndüğünü söyleyenler azımsanacak bir kitle değil.

iOS 7’de bu furyanın bir örneği. Radikal değişikliğin neredeyse tam zıttı olarak kabul edilen Steve Jobs Apple’ı, onun  ardından en büyük radikal değişikliği yapıyor. Teknik yükseltmeler ve iyileştirmeler dışında aralarında neredeyse fark  olmayan iOS 5 ve iOS 6’dan sonra renklerden, fontlara simgelerden işleyişe kadar tamami ile farklı bir iOS yükseltmesi  geliyor. Ve bana kalırsa Android’in güzel bir çok özelliği iOS’a uyarlanıp oradan da müşteri çalınmaya çalışılmış.

ios-7-kontrol-merkezi

iOS 7’nin getirileri hakkında konuşmaya başlayalım. En önemli artılarından birisi arka planda uygulamaların güncelleme yapabilecek oluşu. Yani siz Chrome’da dolaşırken, arka planda twitter uygulaması yeni tweetleri çekecek sizde offline olsanız bile Chrome’da geçirdiğiniz vakitte gelen tweetleri okuyabileceksiniz. Bu sadece Twitter özelinde. Onlarca uygulamaya yaydığınızda çok büyük bir artı. Başka bir yenilik bildirim merkezi.  Bundan böyle tepeden indirerek açtığınız bir bildirim merkezi gibi aşağıdan yukarı kaydırarak da açacağınız ikinci bir bildirim merkezi. Daha doğrusu bir kontrol merkezi. Bu ikinci merkezde wifi, bluetooth, uçak modu, müzik player, parlaklık, airdrop, airplay, el feneri, kronometre, hesap makinesi, fotoğraf uygulaması gibi özellikler bulunacak. Tepeden indirdiğiniz merkezde ise bir öncekinde olduğu gibi bildirimler gelecek. Yeri gelmişken söyleyeyim airdrop sayesinde artık fotoğraf paylaşımı çok kolay hale gelecek.

ios7-filtreler

iOS 7’nin yeni filtreleri

Fotoğraf uygulamasıda yenilikler ile birlikte geliyor. Artık fotoğraflarınızı yıllara göre sıralayabilecek, instagram’da olduğu gibi farklı filtreler koyarak saklayabileceksiniz.  Hava durumuna bakarken, baktığınız zamanki hava durumunu gösteren görseller yer alacak arka planda. Safari artık tüm ekranı kaplayan yeni bir görünümle gelecek. Ayrıca belirtelim url ile arama sekmesi Chrome’da olduğu gibi birleştirilmiş. Bir büyük değişimde Siri’de yaşanmış. Siri’nin robotsu sesi yerine erkek yada kadın olarak seçebileceğiniz daha insansı bir ses gelmiş. Ayrıca işlevselliğide artan siri sayesinde misal wikipedia üzerinden tarayıcıya bulaşmadan sesli arama yapabileceksiniz. Bu özellik Bing, Twitter v.b. birkaç site içinde geçerli.  iOS in the car özelliği sayesinde artık aracınızda siri ile çağrı cevaplama müzik açıp kapama, navigasyon gibi özellikleri kullanabileceksiniz. Siri Honda, Mercedes, Nissan, Chevy, Kia, Hyundai gibi pek çok otomobil markasında fonksiyonel bir şekilde kullanılabilecek. Ayrıca Siri’nin artık Almanca ve Fransızca’yı da desteklediğini belirtelim.

ios-car

iOS İn The Car uygulaması

Büyük değişimlerden bir diğeri müzik uygulaması. Arayüzün değişiminin yanında artık İTunes Radio var. Pandora’nın rakibi olarak görülen iTunes Radio ile kendi müzik radyolarınızı oluşturup dinleyebileceksiniz. İTunes’un dünya çapındaki yaygınlıği ve comunity etkisini düşünürsek iTunes Radio’nun yaygınlığının küsa bir sürede hat safhaya ulaşacağını söylemek zorlama bir tahmin olmaz. Update All özelliği kaldırıldı. Bundan böyle uygulamalar kendini otamatik düzenleyecek. Bir güzel görsel özellikde şu ki, artık arka plan resimleri canlı gibi görünecek. Telefonunuza aşağı yukarı yada yanlara oynattığınızda arka plan resmin devamı görünecek. Yani gerçekte arkası açık sizde telefonu oynatarak bakıyorsunuz gibi olacak.

ios-7-iradio

iTunes Radio

Genel itibari ile bunlar dikkat edilen özellikler. Birde dikkat edilmeyen özellikler var ki webrazzi bunları bir yazıda birleştirmiş. Paylaşmasam eksik kalırdı.

  • Uygulama mağazasına istek listesi özelliği geliyor. Böylece beğendiğiniz ama o anda satın almak veya indirmek istemediğiniz uygulamaları bu listeye ekleyerek, daha uygun bir zamanda hatırlamanız mümkün olacak.
  • Görüntüsüz FaceTime görüşmeleri de iOS 7 ile birlikte mümkün olacak. Böylece iOS 7 cihazınız sahipleri kendi aralarında GSM operatörlerinin planlarından bağımsız olarak sesli görüşme yapabilecekler. Fakat bu özellik sadece WiFi üzerinden mümkün olacak.
  • Video kaydı gerçekleştirdiğiniz esnada ekran üzerinde parmaklarınızı kullanarak bir alana zoom yapmak mümkün olacak.
  • Cihazın alarmı kurulduğunda, belirlenen saate ne kadar kaldığı bir sayaç ile kilit ekranında gösterilecek.
  • Dinamik duvar kağıtları ile arka plana cihazı hareket ettirdiğinizde diğer bölümlerini görebileceğiniz panoramik bir fotoğraf ekleyebileceksiniz.
  • iCloud keychain özelliği ile aynı hesabı kullandığınız farklı iOS cihazlarda şifre ve kredi kartı gibi bilgileriniz senkronize edilecek ve böylece cihaz değiştirdiğinizde tekrarlamak ya da hatırlamak zorunda kalmayacaksınız.
  • Artık klasörler içerisinde yeni klasörler oluşturmanın mümkün olduğu söyleniyor. Bu sayede alt klasörler ile benzer konulardaki uygulamaları daha kolay bir şekilde arşivleyebileceksiniz.
  • Geri tuşu yerine hareket ile önceki sayfaya dönme özelliği iOS 7’de kullanıcının tercihlerine göre farklı şekillerde kullanılabilecek. Örneğin ekranın köşeleri veya kenarlarında ya da basılı tutarak yapacağınız hareketler ile geri tuşu kullanmadan önceki sayfaya erişmek mümkün olabilecek.
  • Daha önce kısaca da olsa bahsedilen çoklu işlev özelliği de iOS 7 beta’da net bir şekilde görülüyor. Arka planda çalışan uygulamaların o esnada güncelleme yapıp yapmayacaklarını ise ayarlardan belirleyebiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde örneğin arka planda açık olan Twitter uygulaması güncel tweet’leri indirebilir ve bağlantınız olmadığı bir durumda da bunlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Tabiki şunu belirteyim bunlar beta sürümünde görülen özellikler.  iOS 7, iPhone 4 sonrası, iPad, iPad mini, beşinci jenerasyon iPod touch’lara yüklenebileceğini belirtelim. iOS 7, bugün yani 18 Eylül itibariyle Türkiye saatiyle 20.00’dan sonra yüklenmeye açık hale geldi. Sizde farkettiğiniz yeni özellikleri yorumda belirtirseniz yazıya ekleme şansım olur. Elbette yazı ve fotoğraf video gibi doyurucu olamıyor görsel betimlemelerde. Buyrun iOS 7 tanıtım videosunu izleyelim.

Leave a Reply