iPad Air ve Yeni Macbook Pro

Apple, 22 Ekim günü düzenlediği Ekim 2013 etkinliği ile yeni servis ve ürünlerini duyurdu. 1 ay önce yeni iPhone’ları duyurduğu etkinlik sonrasında şimdi de yeni iPad ve Macbook’ları tanıttı Apple. Apple Ceo’su Tim Cock’un konuşması ile başlayan Apple etkinliği, konuşmada verilen birkaç rakam ile devam etti. Bu rakamlara göre;

  • Yeni iPhone’lar satışa çıktıkları ilk hafta 9 milyon adet satılmış.
  • Beş günde 200 milyon iOS cihaz yeni işletim sistemi iOS7′ye geçmiş.
  • Toplam iOS cihazların %64′ü iOS7′ye geçiş yapmış.
  • Yeni iOS 7′de gelen iTunes Radio 20 milyon dinleyiciye ulaşmış ve 1 milyar şarkı dinlenilmiş.
  • Apple Store’da uygulama sayısı 1 milyonun üzerinde.
  • App Store’da iPad için 475.000 uygulama var.

OSX Mavericks

Tim Cock’un konuşmasını bitirmesinin arından sahneye OSX Mavericks’i tanıtmak üzere Apple’ın yazılım mühendisliği başkanı Craig Federighi geldi. Apple’ın yeni işletim sistemi birçok yeni özellikle beraber geliyor. Mavericks’de kullanılan sıkıştırma teknolojisi ile 4 GB ram 6 GB ram olarak kullanılabilecek. Önemli yeniliklerden birisi bildirimler olmuş. Çok daha entegre bir hale getirilen bildirimler internet siteleri ile ortaklaşa çalışacak. Ayrıca bildirimlere cevap verme şansınız da olacak. Ayrıca Mavericks ile birlikte iBooks ve Maps’de Mac’lere gelecek. Harita sistemi de diğer uygulamalar ile uyumlu olarak çalışacak. En önemli duyuru ise Apple’In yeni işletim sistemini ücretsiz dağıtacağını söylemesi oldu. Mac kullanıcıları Mavericks’i 23 Ekim’den itibaren App Store’lardan ücretsiz olarak indirilebilecek.

os_x_mavericks_mbp

Yeni Macbook Pro

Mavericks’in tanıtılmasının ardından Macbook Pro’ları tanıtmak üzere Apple başkan yardımcısı  Phil Schiller geldi sahneye. Öncelikle Yeni Macbook Pro 13 inc, arkasından da Macbook Pro 15 inc tanıtıldı. Birçok yenilikle beraber gelen yeni Macbook Pro’lar  özellikle artan pil ömürleriyle dikkat çektiler. Ayrıca yeni Macbook Pro’larda SSD kullanılıyor.

Macbook Pro 13 inc

13 inç Macbook Pro, retina ekrana sahip ve 1.56 kg ağırlığında. Önceki modelden 1.8 cm daha ince. Yüzde 90 oranında daha hızlı ve pil ömrü 9 saat. 2.4 GHz çift çekirdekli işlemci, 4GB DRAM, 128 GB SSD taşıyan en düşük 13 inç Macbook Pro modeli 1299 dolar etiketiyle satışa çıkarılıyor.

 Macbook Pro 15 inc

15 inç MacBook Pro’ ise 8 saat pil ömrüne sahip ve en düşük modelin fiyatı 2,199 dolardan 1,999 dolara düşmüş. En düşük modelde 2.0 GHz i7 işlemci, 8GB RAM, 256GB SSD var.

Yeni modellerdeki ortak yenilikler retina ekran, 802.11ac Wi-Fi ve Thunderbolt 2. Macbook’ların tanıtımının ardından Mac Pro’da tekrardan tanıtıldı. Xeon E5 işlemci, 1866 MHz DDR3 ECC hafıza, çift AMD FirePro GPUs gibi güçlü bir donanıma sahip Mac Pro’nun hafızası 1 TB’a kadar kolayca yükseltilebiliyor. Mac Pro 2999 dolar fiyat etiketi ile satışa çıkacak.

macbook-pro-fiyatlari-640x394

Macbook Pro’ların satış fiyatı ( kaynak: bit.ly/18nSeRe )

Tanıtımların sonunda Eddie Cue uygulamalar hakkında bilgi vermek için sahne aldı. Neredeyse bütün uygulamalarını güncelledi Apple. iWork, iLife, iMovie, Garage Band, iPhoto bunların sadece bazıları. iCloud’un Apple uygulamaları üzerindeki etkisinden bahseden Eddie Cue artık, Keynote veya iWork gibi uygulamaların iCLoud ile çok daha efektif kullanılacağını anlattı. Bundan böyle iWork ile hazırladığınız dosyaları tek tuş ile iş arkadaşlarınız ile paylaşabileceksiniz. Uygulamalar hakkındaki kısa bilgilendirmenin ardından, Tim Cock iPad tanıtımının hemen öncesinde iPad ile ilgili çeşitli rakamlar verdi. Buna göre;

  • Apple şimdiye kadar iPad serisinde 170 milyon adet satmış.
  • iPad tablet piyasasında halen yüzde 81 gibi yüksek bir pazar payına sahip.
  • App Store’da toplam 475 bin iPad uygulaması var.

iPad Air

ipad-air-hero

Bu rakamların ardından Yeni iPad’leri tanıtmak için Phil Schiller yeniden sahneye geldi. iPad Air dünyadaki en hafif tablet. 4. nesil iPad’e göre 1.9mm inceltilen iPad Air, 7.5mm kalınlığa sahip. Ayrıca 4. nesil iPad’e göre 180 gram hafifletilen İpad Air 450 gram ağırlığında. iPhone 5s’de kullanılan 64 bit A7 çipi iPad Air’da da kullanılmış. Buna göre iPad Air’ın hızı ilk iPad’e göre 8 kat arttı. Grafik işlemcisi de 72 kat hızlandı. Ayrıca Mimo teknolojisini kullanan iPad Air 2 kat daha hızlı kablosuz ağ bağlantısına sahip olacak.

img_9978

iPad Air’ın 8 kat hızlı CPU performansı.

Kamera yönüyle geliştirmeler yapılana iPad Air 5 MP kameraya sahip ve 1080P yüksek çözünürlük video çekebiliyor. Senelerdir Apple ürünlerin kamera konusunda bu derece çekimser kalmaları anlaşılabilir bir durum değil. Piyasadaki en üst düzey cihazların üreticisi olarak görülürken, ortaya koydukları amiral gemileri ile kamera yönünde piyasanın bu derece gerisinde kalmalarını mantık çerçevesinde açıklamak çok zor. Hem arka hem ön kamerada yüksek çözünürlük sunan Apple, cihaza çift mikrofon koyarak Facetime’a verdiği önemi göstermiş. Yeni iPad Air, 1 Kasım’da birçok ülkede satışa sunulacak. Türkiye ne yazık ki listede yok. Çin ilk kez listede. retina ekranlı 16 gb iPad Air 499 dolardan satışa sunulacak. 16 gb kartlı ürün ise 629 dolardan satışta olacak. iPhone 5s’de olduğu gibi altın rengi opsiyonu bulunmayan İpad Air, siyah ve beyaz renklerde piyasaya sürülecek. Aşağıda iPad Air’ın ürün etiketlerini inceleyebilirsiniz.

apple-ipad-air-fiyatlari-640x483

iPad Air’ın Wi-Fi ve kartlı modellerinin satış fiyatları.

Apple’ın yeni etkinliğinde anlattıklarının özeti bu şekilde idi. Buyurun iPad Air’ın resmi tanıtım videosunu izleyelim.

Ayrıca iPad Air’ı duyurulması ile birlikte iPad 2’nin de fiyatı ucuzladı. Hangi iPad almak istediğini merak edenler için Webrazzi’nin hazırladığı aşağıdaki görsel iş görecektir.

ipadair-ipad-2-ipadmini-retina-ipad-mini-karsilastirma3-640x402

iPad’lerin karşılaştırmaları.

Eklememi istediklerinizi veya aklınıza takılanları yorumda belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım İnşallah. Hepinize hayırlı günler.

Leave a Reply