Iron Man 3

im3_864x1280_exclusive

Sinema yazılarına uzun süredir ara vermiş bir insan olarak benim için daha harika bir motivasyon olmazdı. X-Men ile beraber benim favori Marvel serim olan Iron Man serisinin 3. filmi bu cuma yani 3 Mayıs itibari ile vizyondaki yerini aldı. Serideki çizgi romanlar ile harmanlanan harika senaryolar, Marvel stüdyolarının muhteşem etkisi, ve Robert Downey JR. ‘ın efsane oyunculuğu ile belkide stüdyonun lokomotifi Avengers serisini bile geride bırakan Iron Man serisine bir şaheser daha eklenmiş. 3D olarak vizyona giren Iron Man 3, hızlı ve dolgun olay akışı ile – biraz klişe olacak ama- bir an bile gözlerinizi ekrandan ayırmanıza müsade etmiyor.

Iron-Man-3-2013-New-Movie-HD-Wallpaper

Yönetmen koltuğunda bu filmde karşımıza  Shane Black çıkıyor. Avengars ile beraber Robert Downey Jr.’ı dördüncü kez Tony Stark olarak izliyoruz. İlk 2 filmden tanıdığımız Pepper Potts ( Gwyneth Kate Paltrow ) ve  Albay James Rhodes ( Don Cheadle) yine kahramanımızın yanında yerlerini alıyor. Kötü karakter Mandarin’e ise Ben Kingsley can veriyor. Diğer göze batan karakterlerden Aldrich Kilian’a, Guy Pearce, Maya Hansen’a ise Rebecca Hall can veriyor. Ayrıca Jon Favreau yeniden Happy Hogan karakteriyle karşımıza çıkıyor. Ve tabi Jarvis’e sesiyle can veren Paul Bettany’ide unutmamak lazım.

iron-man-3-wallpaper1

Senaryo, yönetmen koltuğunda gördüğümüz Shane Black ve Drew Pearce‘ın elinden çıkmış. Yapımcı yazısının altında ise Stan Lee, Kevin Feige, Victoria Alonso baş gösteriyor. Filmin müzikleri Brian Tyler‘ın elinden çıkma. Kıyafetler ise Louise Frogley tarafından dizayn edilmiş. Ayrıca benim gibi “cast”a meraklıysanız en ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Filmin içeriğine gelirsek. Film çok güzel bir bağlantı kurgusu ile dizayn edilmiş. Bu sebeple söyleyeceğim neredeyse herşey spoiler’a girecek. Olabildiği kadar yüzeysel bahsetmeye çalışacağım ama ne  kadar başarılı olabileceğim meçhul. İlk iki filmde oldu gibi Tony Stark filmde çok ağır bir top, üstün bir zeka bu yüzden düşmanlarıda onun kadar zeki ve egzantirik karaterler olarak yapılmaya çalışılıyor. Ama özellikle ikinci filmi baz alırsak Vanko’dan sonra başarılı olabildiklerini pek söyleyemeyeceğim. Zaten filmde kötü adam karmaşası yaşayacağınız kesin. Hatta bu neredeyse filmin en düğüm noktası. Yinede bu konuda şu an için kendilerinden başka rakipleride yok. Eğer benim gibi çizgi roman hayranıysanız Marvel ve DC gibi çizgi romandan uyarlanan seriler bambaşka anlam kazanıyor. Senelerdir okuduğunuz karelerin filme dönüşmesi macerasını izlemek enfes bir keyif. 2. filmde de olduğu gibi James Rhodes filmdeki 2. süper kahraman rolünü canlandırıyor. Ayrıca fragmanda yer aldığı için söylüyorum filmdeki en muhteşem sahnelerden birisi de Tony Stark’ın zırh ordusu idi. Ayrıca Pepper Potts’da gittikçe güçlenen kadın rolü figürünü bir üst boyuta taşımış. Filmi izlediğinizde bana çok daha rahat hak vereceksiniz. Ayrıca bu 3. film ile Iron Man serisine nokta mı koydular bilemiyorum ama filmin sonu bana biraz veda gibi geldi. Tekrar söyleyeyim bu konu ile ilgili bir bilgim yok. Ama umarım devam eder.

iron-man-3-poster-ben-kingsley-gorsel

Neticesi ile bir Marvel filmini daha geride bıraktık. Marvel’ın haşarı ve parlak çocuğu olan Iron Man, her zamanki gibi büyük bir sükse ve alkışlar bırakarak resitalini sundu. Darısı Hulk serisinin başına.

Film ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye buradan, seans saatlerine buradan ulaşabilirsiniz.

ve es geçmeyeleyim. Filmin offical fragmanı;

 

 

Leave a Reply