League Of Legends Terimleri ve Rehberi

league-of-legends-game-lol-katarina-versus-ryze-magic-battle

League Of Legends şu anda dünya üzerinde en fazla oynanan oyun. Bunun karşılığı gerçekten çok büyük bir kitle demek. Bende LoL’ı yaklaşık 2-3 senedir takip ediyorum. E-spor’a olan ilginin artması ve artık normal sporlar seviyesinde itibar görmesi ile bu oyunu aktif olarak oynayan insanların sayısı artmaya başladı. İstanbul’un günden güne göç alması gibi Lol büyüdükçe büyümeye devam ediyor. Bu kadar çok insan olunca en yeteneksizinden en yeteneklisine kadar her tür insan ile oyun oynuyorsunuz. Herkes sizin kadar bilgili olamayabilir. Veyahut siz o derece bilgili olmayabilirsiniz. Öncelikle bunlar için kızmayı, sinirlenmeyi, kavga etmeyi bırakın. Neticede bu bir oyun. Bronz 5 de ölüyor Elmas 1 de.

İşte şu elimde görmüş olduğunuz yazı sayesinde artık bilgisiz kaldım demeyeceksiniz. Orta doğu ve balkanların en değerli icadı olmasa da gayet önem teşkil edebilecek bu rehber ile oyundaki birçok terimin karşılığını öğrenecek, ortamlarda hava atabileceksiniz. Birde şu oyunda uyarı vermeyi, totem atmayı ihmal etmeyin. Buyrun başlayalım.

Öncelikle yerler;

Sihirdar Vadisi: Oyunun en çok oynanan ortamı. Sihirdar Vadisi adı verilen bir yerde 5v5 olarak oynana mod. Sıralı, kapalı, dereceli gibi çeşitleri vardır.
Uğursuz Koruluk: Rakip üssü kuşatmaya yönelik bir oyun çeşididir. Ortalama 20-30 dk sürer. 3v3 şeklinde oynanır.
Dominion: hedef noktaları ele geçirerek kazanılan bir oyundur. 5v5 şeklinde oynanır.
ARAM: Herkes rastgele herkes ortada şeklinde çevirebilir. Tek bir koridor üzerinde rastgele verilen şampiyonlar ile 5v5 kapışılır.

Genel Terimler:

Hero: Şampiyon demektir.
Item: Oyun sırasında Base’in yanında bulunan mağazadan alacağınız eşyalar demektir.
Kasılmak: Minyon, canavar rakip şampiyon keserek altın ve deneyim puanı kazanma, bu yol ile gelişmek demektir. /Ayrıca belli bir role uygun eşyalar satın almak manasına gelir.
Base: Oyunun başlangıç noktasıdır. Eşya almak, can ve mana yenilemek için buraya gelirsiniz.
Büyüler: Seçim ekranında seçeceğiniz iki adet büyüdür. Seviyenize göre açılırlar. Gittiğiniz yere ve aldığınız şampiyona göre değişir.
AD: Saldırı Gücü
AP: Büyü Gücü
Hybrid: Büyü ve Saldırı gücünün beraber yükseltilmesi.
Rün: IP ile satın alacağınız rün sayfasına dizdiğinizde şampiyonunuza güçlendirme veren ürünler.
Kabiliyetler: 3 farklı alanda size verilen sayı oranınca seçtiğiniz yine şampiyona kazandırılan güçlendirmelerdir.
IP: Oyun oynayarak kazanabileceğiniz, karşılığında rün ve şampiyon alabileceğiniz birim.
RP: Sadece para ile satın alınan karşılığında şampiyon ve şampiyonun oyun içi görüntüsünü değiştireceğiniz kıyafetler almanızı sağlayan bir birim.
XP: Seviyenizi geçmenizi sağlayan , oyun oynayıp belli şartları yerine getirerek kazanılan bir birim.
Focus: Belli bir şampiyona odaklanmak skilleri, vuruşları ve büyüleri ona atmak demektir.
Skil: Q, W, E, R olmak üzere 4 çeşidi bulunan her şampiyonun farklı olan yetenekleri demektir. En güçlü 6. seviyede açılan R yeteneğidir. (istisnai şampiyonlar da vardır elbette)
Minyonlar: Dakika 1:30 olunca harekete geçen sürekli öldürülen, öldürüldükçe çoğalan, nereden geldikleri bilinmeyen ufak, tatlı güzide yaratıklar. Karşı tarafın inhibitörünü yıkarsanız bazıları süper hale gelir.
Canavarlar: Orman içinde yaşayan iki gruptan da tarafsız olan canavarlardır. Bunları kesmek oyuncuya veya takıma çeşitli yenetekler, altın ve deneyim puanı kazandırır. Katleden kişi de çarp büyüsü varsa farklı yetenekler kazandırır.
Mavi: Mana güçlendirmesi veren tarafsız canavar.
Kırmızı: Saldırı güçlendirmesi veren tarafsız canavar.
Ejderha/Drake: Katletme sayısına göre takıma farklı güçlendirmeler kazandıran canavar.
Baron Nashor: Katledildiğinde takıma hem altın hemde şampiyonların yakınındaki minyonlara ekstra kuvvet veren canavar.
Tank: Can ve büyü direnci kasılan, takım savaşlarında hasarı üzerine çeken şampiyonlardır. Destek şampiyonlarının uzaktan akrabalarıdır.
Skor: Rakip takımdan birini öldürmek için son vuruşu yapan kişinin kazandığı şey.
Asist: Rakip takımdan birini öldürürken son vuruş yapmayan ama herhangi bir şekilde ona hasar vermiş kişinin kazandığı şey.
Off Tank: Yarı tank yarı saldırı gücü kasılan, vurunca ölmeyen ölmediği zaman da sıkıntı büyük olan şampiyonlardır.
Dövüşçü: Genellikle üst koridor giden off tank yada tank olarak kasılabilen, 1v1’lerin en babayiğit savaşçılarıdır. Bunları öldürmek büyük bir sorun olur. Focusu bunlara yapmayın.
Suikastçi: ADC kadar kırılgan olmayan ama tank olarak da kasılamayan, büyü gücü yüksek şampiyonlardır.
Saldırı Gücü Taşıyıcısı/ADC: Oyun başlarında kırılgan olan ama kasıldıkça yüksek derecede güçlenen, saldırısı ile takım savaşına en büyük etkiyi veren şampiyonlardır. Genellikle takım savaşında focus bu kardeşlerimize yapılır.
Destek/Support: ADC’nin kırılganlığını telafi etmek için can değeri yüksek saldırısı düşük şampiyonlardır. Öncelikli amacı takım arkadaşlarını korumaktır. Asist sayılarında genellikle lider olurlar.
Jungler: Ormanda ilerleyen ilk eşya olarak avcı palası, sihirdar büyüsü olarak çarp alan şampiyonlardır. Hedefleri ormandaki tarafsız canavarları katletmektir. Aynı zamanda koridorlara baskın atarlar. Diğer şampiyonlara göre geç kasılırlar.
Solo: Koridorda tek başına oynanmak istendiği anlamına gelir.
Lane: Kahramanların gittiği koridorlardır.
Top: Üst koridor demektir. Bir kişi oynar. Genelikle dövüşçü.
Mid: Orta koridor demektir. Bir kişi oynar. Genellikle Suikastçi.
Bot: Alt Koridor demektir. Nişancı ve destek olmak üzere  iki kişi oynar.
Jung: Orman manasına gelir. Bir kişi oynar. Baskın şampiyonları olsa da hemen hemen bütün herolar ile jung yapılabilir.

Yani anlayacağınız üzere bu oyunda 5 rol vardır. Dövüşüçü (üst koridor), Suikastçi ( orta koridor), Ormancı (orman), Saldırı Gücü Taşıyısıcı/ADC  (alt koridor), Destek/Support (alt koridor) olmak üzere. Bu yüzden bu oyunda iki mid, 2 top, 2 jungle gidilmez. 

Surrender/Sur: Oyunun 20. dakikası aktif olan, takımın kendi isteği ile mağlubiyeti kabul etmesini sağlayan bir seçenek. O sırada oynayan kişilerden bir kişi haricinde herkes evet oyu verilirse oyun o taraf için bozgun ile sonuçlanır.
Kartopu Etkisi: Bir takımın elde ettiği üstünlüğü kullanarak karşı takımı yenmek için hamlelerde bulunması. Yani bir avantaj ile başlayan bir avantajlar zinciri kazanma durumu.
Skin: Rp ile şampiyonlara alınan kıyafet. Şampiyona hiçbir güçlendirme kazandırmaz. Sadece şampiyon ve yeteneklerin görüntüsünü değiştirir.
PBE: Belli kişilere giriş hakkı verilen yeni şeylerin denendiği bir sunucu.
Poke/Dürtme: Belli bir mesafeye geçerek düz vuruş veyahut yetenekler ile karşıdaki oyuncuyu taciz etme, kasılmasını önleme durumudur.
Meta: O sırada oyunun geneline verilen addır. Aktif olan yama ile bağlantılı olarak oynanacak en iyi şampiyonlar ve oyun sistemi anlatılmak istenir.
Noob: Beceriksiz oyuncular için kullanılan bir tabirdir.
Nerf: bir şampiyonu bir takım yönlerinden zayıflatma.
Buff: bir şampiyonu rastgele yönlerinden güçlendirme.
Nexus: Oyunu bitirmek için yok etmeniz gerek yapı. O küçük minyonlarımız tam burada hayat bulurlar.
Map: Harita
Map Control: Harita kontrolü işte, anlamışsınızdır herhalde. Bunun için bol bol totem kullanmalı, mini haritayı sürekli gözlemlemelisiniz.
Late: Oyunun ilerki safhaları.
Late Şampiyonu: Late’de güçlüyüm cümlesi ile ifade edilen, oyunun ilerleyen kısımlarında çok güçlü hale gelen şampiyonu ima eden sözcükler.
İnhibitör: Yıkıldığında yıkanın süper minyon üretmesini sağlayan, yıkılması için önündeki 3 kulenin yok edilmesi gereken yapı.

Leave a Reply