League Of Legends Türkiye Büyük Finali 2015 İncelemesi

team_graves_14

8 Ağustos 2015 günü League Of Legends Türkiye Büyük Finali’nde ülkenin en büyük iki takımı Dark Passage ve Beşiktaş bir araya geldiler. E-spor kavramının ülkede yaygınlaşması hatta ana akım medyaya girmesi ile bu gibi etkinliklere olan talep artıyor. Keza bunun en büyük delili o gün etkinliğin ülkenin en önemli spor merkezlerinden olan Ülker Sport Arena’da gerçekleşmesi ve sahanın tamamen doldurulması. Dile kolay 10 bin bilet satılmış. Bugün birçok etkinliğin hayali bile olamaz. Hele bizim gibi oyun oynamayı boş bir uğraş olarak gören millet için gerçekten çok önemli bir meblağ. Her neyse fanatik bir LOL sever olarak bende maçı izledim, notlar aldım. Genel bir yazıda aldığım bu notları toparlayayım dedim. Buyrun maç maç finalin incelemesine bakalım. (Her maç için yasaklama ekranını koyuyorum yazının başına, tıklayıp büyütebilirsiniz)

1. Maç

1. maç

Aslında birinci maçın yasaklama ekranı bu değil. Fakat ilk maç teknik bir aksaklık yüzünden kesilince iptal edilip tekrardan başlandı. Yasaklamalar yenilenince ortaya bu tablo çıktı. Oyun genellikle yapıldığı gibi koridor değişiklikleri ile başladı. BJK oyuna agresif başlarken DP biraz daha temkinli olmayı seçti. Oyunda ilk kanı BJK, ilk ejderi ise DP aldı. Bu dakikadan sonra BJK güzel bir ivme tutturdu. Maçtaki skor farkını 4’e çıkarmayı başardı. Fakat BJK’ın aceleci davranışları ellerindeki bu avantajı doğru kullanmalarını engelledi. DP ise soğukkanlılığını korumaya devam etti. BJK’da Twisted Fate, DP’da ise Ezreal öne çıktı. BJK koridorlarda üstünlüğünü ejderhaya taşıyamayınca sıkıntı çekmeye başladı. DP 3 ejder Bjk 1 ejder almışken BJK 2. Ejder için vadinin altında toplandı. Nerdeyse ejderhayı eritmişken Naru’nun attığı muhteşem ulti ile DP ejderi çalmayı başardı. Bu hareketten sonra BJK’ın aldığı barona üst ve alt koridorlardan 2 kule ile cevap veren DP oyundan hiçbir zaman kopmadı. BJK eline geçen fırsatları göreve dönüştürmekte zorlanırken, DP bulduğu her fırsatta kartopu etkisi yakalamayı başardı. Oyunun sonlarına doğru aldıkları 5. ejderha ve baron ile oyunu bitirmeyi başardılar.

2. Maç

2. maç

Bjk ikinci maçada aynı agresiflik ile başladı. Fakat ilk maçın aksine yaptıkları oyunlarda takım iletişiminden kaynaklı eksiklikler yüzünden başarılı olamadılar. Corki oyunun ilk ve orta safhalarında belirgin etkinlik ortaya koydu. Bu maçta DP’nin yeni metaya en çabuk uyum sağlamış takım olduğunu net bir şekilde gördük. Adeta vadinin etinden sütünden yararlanıyorlardı. Maçta güçlü bir şekilde görüş savaşı yaşandığını söylemek lazım. Bütün vadi totem dolu idi. DP 2-0’lık bir ejderha farkı ile sürdürdü oyunu. Üst kordiorda BJK’nın yakaladığı üstünlüğe karşılık alt koridorda Corki tek başına hükümdarlığını ilan etti. Dakika 30 da DP kulelerde 5-0 lık bir üstünlük sağladı. Bunun devamında BJK kalista ile 2 skor alsa da ardından hecarimim aldığı 2 skor ile durumlar tekrar eskiye döndü. DP bu maçta da ejder üstünlüğünü korumayı bildi. 4-0’lık ejder farkı bunun en büyük kanıtı olsa gerek. Azir’in karşı Nexus kuleleri önünde yaptığı harika oyun DP’ın 2-0 öne geçmesini sağladı.

3. Maç

3. maç

Bu maç BJK için tamam ya da devam maçı idi . Keza yasaklama ekranında bunun bilincinde olduklarını göstererek yeni metada hiç kullanılmayan thrundle’ı destek şampiyonu olarak seçtiler. DP’nin bu durum karşısındaki şaşkınlığı da açıkça görülüyordu. Keza sonradan Dumbledodge’da bu şampiyona sadece son 2 günde hazırlandığını söyleyecekti. Maçın başlarında BJK mavi için savaşırken ilk kanı DP’ye elleriyle vermiş oldu. Başlarda yine DP üstünlüğü görülse de BJK ilk 2 maçta olduğu gibi pasif kalmadı. 20. dk civarı yapılan bir takım savaşında BJK harika oyunu ile kalistayı açığa çıkarıp corki ile skoru almayı başardı. Devamında ise baron önünde DP’in yaptığı hata ile BJK oradan 3 skor çıkardı. Bu avantajı doğru değerlendirip kartopu etkisine dönüştürmeyi başaran BJK maçı aldı ve bu seride bende varım dedi.

4. Maç

4. maç

Yukarıda da bahsettiğim gibi DP değişen durumlara en çabuk uyum sağlayan takım. Bu thrundle seçimi onlara bir maç kaybettirse de şaşkınlıklarının uzun sürmesine izin vermediler. Dumbledodge’a karşı doğru önlemler alıp alt koridorda onu olabildiğince pasifize ettiler. Başlarda BJK’ın üst koridorda kurmaya çalıştığı baskıya güzel bir oyun ile cevap verip bu üstünlüğü sonlandırdılar. Bu da DP’ın ne kadar doğru bir takım iletişimine sahip olduğunu gösteriyordu. Bu maç ilk 2 maçtan çok da farklı olmadı açıkçası. Her ne kadar BJK elinden geldiğince direnmeye çalışsa da 3. maçtaki sürpriz etkisi bu sefer BJK’dan yana olmayınca ibre DP’a kaydı. Özellikle bu maçta Naru’nun hakkını vermek lazım. Yaptığı oyunlar, kurduğu tuzaklar dahice. Şampiyon mekanikleri üzerindeki ustalığı ise tartışma götürmez. DP güzel başladığı oyunu aynı güzellikle sürdürüp maçı kazanarak Türkiye Şampiyonu oldu ve Wild Card turnuvasına katılma hakkı kazandı.

Genel Değerlendirme

Sezon ortasındaki BJK ile şu anki BJK arasında büyük fark var. Oyuncuların değişmiş olması ve yeni oyuncular arasındaki uyumun eskisi kadar iyi olmaması şu an için onların en büyük sorunu gibi duruyor. Yarı finalde yaşadıkları vize sorunu ve Nardeus’un takımdan kopması her ne kadar finalde geri dönmüş olsa da onlara etki etmiş gibi. Eskisi gibi efsane bir Dumbledodge – Nardeus uyumu görmedik vadide. Bunun yanı sıra değişen metaya muhteşem uyum sağlayan bir DP vardı. Takım içi iletişimleri ve görevlere olan sadakatleri vadide onları hep 1-0 öne geçiriyor. Fakat bir yandan Naru için parantez açmak lazım. Naru bütün seri boyunca her maç ülkenin neden en iyi oyuncusu olduğunu kanıtladı. Tekrardan söylüyorum aldığı şampiyonların mekanikleri üzerindeki ustalığı gerçekten muhteşem. Bazen refleksleri bir insana ait değilmiş gibi davranıyor. Belki biraz belli ettim, ben çok fanatik olmasa da bir Dark Passage taraftarıyım. Bu sebeple bu sonuçtan gayet memnunum. Fakat BJK’a da bize bu kadar çekişmeli ve harika bir final izlettikleri için teşekkür ediyorum. Eğer maçın tekrarını izlemek isterseniz League Of Legends Türkiye’nin resmi twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz. Ben de Dark Passage’a Wild Card Turnuvasında başarılar diliyorum. Umarım ülkemizi en doğru şekilde temsil ederler.

Leave a Reply