Logitech k400r

28330

Asus s200e ‘nin incelemesini yaptığım yazıda tabletim ile yazı yazmak için bir klavye aldığımı söylemiştim. Bende onun bir incelemesini yapayım dedim. Son zamanlarda smart tv’lerin yaygınlaşması ile neredeyse her teknoloji mağazasında televizyonların yanında görmeye alıştığımız bir klavye Logitech k400r. Büyük ihtimalle üretim amacı da bu çünkü kendi sitesinde bile klavye ilk olarak smart tv’lere olan uyumluluğu ile tanıtılıyor.Benim alış amacım tamamı ile yekparelik idi. Zaten ekstradan yanımda bir klavye taşıyordum tabletim için birde mouse taşımak istemiyordum. Sürekli ekrana dokunmak da bir süre sonra çok can sıkmaya başlıyor. Böyle bir ürün benim için biçilmiş kaftan idi. Aldıktan sonra normal bilgisayar yerine de bu klavyeyi kullanmaya başladım. O derece işlevsel ve keyifli idi. İşi yazı yazmak olan bir insan için klavyenin rahat oması çok önemlidir.

Klavyenin en büyük farkı üzerinde 3.5 inclik bir touchpad taşıyor oluşu. Hem sağ hem sol tuşlar bulunan touchpad’de bir scroll tuşu ya da dokunmatik bölgenin sağ tarafında bu iş için ayrılmış bir alan yok. Bu işlemi touchpadin dokunma alanında iki parmağınız ile yukarı aşağı yaparak hallediyorsunuz. Tuş dizilimi gerçekten çok güzel. Hemen hemen 6 aydır kullanıyorum ve yazma konusunda gayet memnun kaldım. Cihaz XP ve Windows 7 ile de uyumlu ama özellikle Windows 8 için üretilmiş. Windows 8’in arayüzüne uyumlu işinizi kolaylaştıracak birçok tuş bulunuyor üzerinde. Touchpad bile Windows 8 için özelleştirilmiş.

Logitech® K400 Macbook Side

Logitech k400r’nin Macbook Pro ile boyut karşılaştırması.

Tasarımı gerçekten çok hoş. Bende siyah modeli var. Ama birde beyaz renk modeli varmış. Üst kısmı siyah olan modellerin alt tarafı beyaz renk. Touchpadi üzerinde bulunan çizgilerde cihaza hoş bir hava katmış. Yükseklik biçimi imac’lerin klavyesine benziyor. Kullanımınıza göre ileri ucunun altında bir yükseklik var buda kullanırken ele uygun olmasını sağlıyor. Kullanılan madde plastik. Pillerin takıldığı bölmede bilgisayara takılan alıcının konacağı bir bölme konmuş böylece klavyeyi taşırken yada bir yere kaldırırken alıcının kaybolması ihtimali ortadan kalkıyor. Tuşların sesi de gayet az, yazı için gayet yeterli bir klavye anlayacağınız. Bağlantı için wireless kullanıyor. Logitech’in bağlantısına verdiği isim Logitech Advanced. 2.4 ghz ‘de çalışan klavye özellikle pil ömrünü uzatmak için optimize edilmiş. 1 sene pil ömrü garantisi veriyor. Piller zaten kutunun içinden çıkıyor. Keza gerçekten öyle ben 6 aya yakındır kullanıyorum. Logitech alıcısında Unifying teknolojisini kullanıyor. Yani tek bir alıcı ile 6 adet cihaza kadar klavye ve fareyi kullanabilirsiniz. Logitech kendi sitesinde alıcının mesafesini 10 metre (maksimum) olarak söylüyor. Yükseklik payının bir artısı daha, dar alanlarda kullanabilmek için dikey saklama şansınız var. Herhangi bir kurulum gerekmiyor, taktıktan sonra direk kullanıma başlıyorsunuz.

Sizde ben gibi yanınızda taşıyabileceğiniz, tablete bağlanan ama birde ayrıca mouse bağlanmasını gerektirmeyen yada smart tv’nize bağlayıp internette gezinebileceğiniz bir klavye arıyorsanız Logitech k400r çok ideal. Şu anda Teknosa satış fiyatı 99.90 tl. Biraz takip eder ucuzunu ararsanız fiyatı 80 liralara çekmeniz mümkün. Sizinde önereceğiniz klavyeler varsa yoruma ekleyebilirsiniz. Bulabilirsem onları da incelerim. Aşağıda klavyenin Google TV’de kullanımını görebilirsiniz.

Leave a Reply