Medyasyon

mzl.xqxbbinz.320x480-75Bugün tanıtacağım blog, Türkiye’de henüz internet sektörünün adı sanı dahi duyulmamışken kurulmuş olan Medyasyon. 2003 yılında Zorluhan Zorlu tarafından kurulan Medyasyon o gün bugündür yayın hayatına devam ediyor. Daha blog trendi patlama yapmamışken, hemde böyle değerli bir içerik ile başlayan Medyasyon ülkede bu alanın liderlerinden. Başlamadan blogun sayfalarını vereyim. Blogun, Youtube ve RSS abonelik sayafalarına buradan ulaşabilirsiniz. Blogun kendine ait bir twitter hesabı yok ama blogun kurucusu ve dijital medyanın uzmanlarından Zorluhan Zorlu’nun Twitter hesabını takip edebilirsiniz. Ayrıca blogun birde iPhone uygulaması mevcut.

Medyasyon kelime anlamı ile dolaylama. Zorluhan Zorlu dijital medyanın dolaylı yönlerini anlattıkları için bu ismi koyduklarını söylüyor. Blog bu sene itibari ile 10 yaşına girdi. Blog ve 10 yaş kelimelerini aynı cümlede kullanınca bile garip geliyor şimdilerde. Türkiye’de ki internet gelişmelerine baktığımızda bunun sebebini anlamak mümkün. Hala bebek adımlarını bile geçebilmiş değil Türkiye. Medyasyon’un asıl hedefi Türkçe konuşulan coğrafyalarda internetin kullanılır, işe yarar ve gerekli yönlerini ele alıp incelemek, akıllı insanlara yarayışlı bilgiler sunabilmek. Hiçbir kar amacı gütmüyorlar. Eğer ulaştığım bilgi yanlış değilse kurucusu ve halihazırdaki sahibi Zorluhan Zorlu, Amerikada Washington Post dahil olmak üzere birçok kurumda çalışmış.Türkiye’deki yetişme tarzına internetin merkezinde öğrendiği bilgiler ve yazarlık bilgisi eklenince ortaya hazine değerinde bir arşiv çıkmış.

Yukarıda da söylediğim gibi blog kar amacı gütmüyor. Zaten halen wordpress uzantısını kullanmakta. Zorluhan Zorlu bu işe, iş çıkışlarında hobi olarak başladığını anlatıyor. O hobi bugün 150 bin aboneye ulaşmış bir içerik kaynağı. Blog kar amacı gütmediği için yer yer okuyucu yazılarına da yer veriyor. Benim gözümde tek sıkıntı arayüz. Arşiv öylesine değerli ki keşke arayüz biraz daha iyi olsa bütün yazıları rahat rahat okuyabilin istiyorsunuz.

Medyasyondan bahsetmişken (kişisel bloglarda hep yaptığım gibi) Zorluhan Zorlu’ya da ayrı bir parantez açmak lazım. Boğaziçi Elektronik Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra Amerika’da işletme alanında yüksek lisans yapmış. Sonrasında Washington Post, Tribune, Nielsen gibi köklü şirketlerde yöneticilik yapmış. O zamandan beridir de, Dijital medya üzerine bütün bilgilerini Medyasyon’da aktarıyor. Bilgisinin genişliğini göstermek istersek, Cumhurbaşkanlığı Sofrasından Beyaz Show’a kadar çıkıp bu bilgileri paylaştığını söylemek güel bir ölçüt olur herhalde.

578582_10151110030087285_403062986_n

Zorluhan Zorlu, Sosyal Medya programında.

Medyasyon kurulduğu 2003 yılından bugüne yayın hayatına devam ediyor. Konusu dijital olan herşey ile ilgili aklınıza gelebilecek her türde Türkçe’ye içerik kazandırıyor. Umarım Zorluhan Zorlu yaşadıkça devam eder bu işe de bizde Türkçe içerik bulmanın samanlıkta iğne bulmaktan zor olduğu bu günlerde böyle arşivlik bilgilere ulaşabiliriz. Hem Medyasyon, hem Zorluhan Zorlu’ya keyifli,hayırlı uzun bir ömür dilerim.

Leave a Reply