MtGox’un kapanışı Bitcoin’i nasıl etkiler ?

mtgox-feb-20

Bitcoin 2008 yılında piyasaya sürülen ve şu anda 6.4 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşan bir sanal para birimi. MtGox ise yakın zaman kadar bitcoin sistemindeki en büyük takas platormlarından biri idi. Bu platformlar bir komisyon karşılığında bitcoin satın almanızı yahut elinizde bulunan bitcoinleri paraya dönüştürmenizi sağlıyorlar.

Öncelikle size birkaç bilgi vereyim. Bitcoin üzerine hala birçok tartışma dönüyor. Karşılığının olmadığı, paranın yerini alamayacağı, sadece geçici bir tezgah olduğu ve büyük bir vurgun ile birok insanın mağdur edileceği gibi birçok teori ortaya atılıyor. Normal paranın dünya üzerinde bir kaşılığı vardır, gayrimenkul, değerli taşlar, hizmet bedeli vs gibi. Bu bağlamda bitcoinin karşılığı olarak dünyada bitcoinlerin işleme geçmesi için çalışan madenciler ve bu iş için kullandıkları “CPU”lar gösteriliyor.

Bitcoinin değeri sosyal medya üzerindeki bilinirliğine göre değişiyor. Ne kadar konuşulur ve yaygınlaşırsa değeri o kadar artıyor. Fakat mesela bir devletin bitcoini yasakladığı şeklinde bir haber yayılırsa bitcoine olan güven azalıyor buna bağlı olarak da bitcoin değer kaybetmeye başlıyor. Bu bilgiler ışığında MtGox’un kapanmasının bitcoini nasıl etkileyeceğini daha rahat değerlendirebilirsiniz.

MtGox yakın zaman kadar en değerli bitcoin platformlarından biri idi. Hatta kapanmasından sonra ortaya çıkan belgelere göre vergiler ödenmiş hali ile yıllık 2 milyon dolar net kar elde ediliyordu. 2016 için öngörülen kar miktarı ise yaklaşık 39 milyon dolar. Buna rağmen yakın bir zamanda bütün bitcoin ekosistemini şaşkına çevirecek şekilde kapandı. Sitesinde kısa bir açıklama koyuldu, twitter hesabındaki bütün tweetler silindi. Reuters’e yazılı açıklama yapan Mt Gox CEO’su Mark Karpeles, “çok yakında resmi bir açıklama yapacağız. İşimiz açısından bir yol ayrımındayız. Diğer platformları da etkilememek adına daha fazla bilgi veremeyeceğim” dedi.

Ortaya atılan ve doğrulanmamış bir bilgiye göre MtGox’un kapanma sebebi geriye dönük kaybolan 744 bin Bitcoin. Bir bitcoinin değerinin bu yazı yazıldığı tarihte BTCTurk‘e göre 1225 liradan işlem gördüğünü söylersek kaybolan para miktarının büyüklüğünü tasavvur edebilirsiniz. Birçok kullanıcı MtGox kapandıktan sonra paralarını geri alamadıkları gerekçesiyle protestolara başladı.

Bg_nT2RCEAAajdf

 

Bitcoin klasik ekonomi anlayışına göre çok çok yeni bir sistem. Bu sebepten yatırımcılar için halen şüphe ile yaklaşılması gereken bir platform. Her ne kadar popülaritesine bağlı olarak değeri 2013’den beri akıl almaz şekilde artasa da arka arkaya gelen yasaklama ve hack haberleri neticesinde hala bir soru işareti. Büyük takas platformları bu sistemin şu an için en büyük güvenceleri ama MtGox olayında olduğu gibi bu sitemlerin aniden kapatılması ve kullanıcıları mağdur etmesi sonraki sistemlerini açılışını ve halen faal olarak işleyen sistemlere olan rağbeti önlüyor.  MtGox’un kapanmasından sonra diğer takas platformları ortak bir bildiri yayımlayarak, MtGox’un yaşadıklarının tüm Bitcoin ekosistemine mal edilmemesi gerektiğini ve bu durumun Bitcoin dünyasına verdiği zararları gidermek için topluca çalıştıklarını söylediler.

Bitcoin yukarıda da bahsettiğim gibi çok yeni bir sistem. Bu sebeple bu tip doğum sancıları çekiyor olması normal. Teknolojinin hızla büyümesi ama yasaların ve toplumsal kültürlerin bu derece hızlı değişememesinden dolayı bu tip fark çatışmalarının yaşanması normal. Yinede Bitcoin yada ileride hizmete sunulacak daha ileri versiyonlarının ekonomiyi büyük ölçüde değiştireceği su götürmez bir gerçek. Sizde Bitcoin’in geleceği ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak belirtirseniz karşılıklı olarak bunları tartışma imkanımız olur. ( Bitcoin ile ilgili hızlı bilgi almak isteyenlerin Twitter’da ki Bitcoin Haber hesabını takip etmelerini tavsiye ederim.)

Leave a Reply