Nokia Lumia 1020

siliconvalleytv.lumia1020.5

Dün yapılan, birçok editör ve gazetecinin katıldığı etkinlik ile Nokia yeni amiral gemisi Lumia 1020’yi duyurdu. Bilindiği üzere Nokia Lumia serisini duyurmadan önce geçiş aşamasında birkaç telefon üretti. Bunlardan en önemlisi Pureview teknolojisini mobile kazandıran Nokia 808 idi. Buradaki en önemli husus Nokia’nın kamera kalitesini diğer mobil cihazları bırakın profesyonel dijital kameraların dahi yarışamayacağı boyuta çekmesi idi. Burada pureview konusunda tecrübe edinen Nokia kendini son kurtarma girişimi olarak dikkat çeken Lumia projesinin 920 ve 925’den sonra 3. amiral gemisi olan Nokia 1020’de de aynı teknolojiyi kullandı. Zaten Lumia ile beraber beklenen bu gelişme sonunda gerçekleşti. Kullanıcya 41 megapixel’lik bir görüntü, optik görüntü sabitleme, yüksek çözünürlüklü yakınlaştırma teknolojilerini sunan Nokia benzersiz bir kamera deneyimini tattırmış oluyor. Ayrıca 1280 x 960 pixels piksellik bir ön kameraya da sahip. Burada atlanmaması gerek nokta şu ki Nokia bir dijital kameradan elde edilebilecek en net görüntüyü sunuyor.

BVjwdh2IQAAFjm3

Lumia 1020’nin kamerası via @teakolik

Telefon Nokia 920 ve 925 ile aynı işletim sistemine sahip ama yapılan iyileştirmeler ile 4 çekirdeğe ihtiyaç duymadan akıcı bir şekilde kullanıma imkan veriyor.  Çift çekirdekli 1,5 Ghz Qualcomm Snapdragon™ S4  işlemcisine sahip.  2gb ram, 32 gb kullanılabilir hafiza sunuyor. Ayrıca 7 gb’lık bulut depolama hadiyesi ile beraber geliyor. Ayrıca fotoğraf çekip kaydetme işlemleri biraz zaman alıyor çünkü çektiğiniz fotoğrafların boyutu 15 mb Kamera bölümünün olduğu yer telefon tasarımında bombeli olarak yapılmış. Ekran boyutu 4.5 inc. Yani son zamanlarda patlayan phablet furyasını ucundan kaçırmış bir teefon. 10.4 mm kalınlık ve 158 gram ağırlık ile Nokia 925 Lumia’dan hem daha hafifi hem daha ince. Ekran Puremotion HD+ ama full hd değil. Bu konuda rakibi olan telefonlar full hd’nin en iyi örneklerini verirken Lumia geride almış. Ayrıca telefonda 5 mp’lik görüntüler çekip bunları sosyal ağlarda paylaşmanız da mümkün.

BVjwCJlIYAAjjIr

Lumia 1020 vs Lumia 920 via @teakolik

Ortam ışığı sensörü, İvmeölçer, Barometre, Cayroskop, Yakınlık sensörü, Manyetometre sensörlerine sahip. Lumia 1020’de diğer rakipleri gibi micro sim kullanıyor. Usb 2.0 ve Bluetoth 3.0’a sahip. Ayrıca en önemli kozlarından NFC’yi de burada da kullanmış Nokia. 2000 mAh’lik bir bataryaya sahip Lumia 1020. Sitedeki verilere göre 3G’den yararlanırken, 13 saatlik bir kullanım sunuyor. Takıntılı olanlar için söyleyeyim cihazın radyosu var. Ayrıca Nokia‘nın 140dB’ye kadar sesleri kaydedebilen, ses basınç seviyesi bilinen akıllı telefon mikrofonlarından altı kat daha yüksek olan Rich Recording teknolojisi sayesinde kullanıcılar gürültülü ortamlarda bile stereo sesli, net videolar çekebiliyor. Nokia, Lumia 1020 ile Hipstamatic-Oggl PRO uygulaması ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor. Bu uygulama ile kullanıcılar çektikleri kareleri istedikleri şekilde düzenleyebiliyor. Renkli ve mat bir tasarım kullanan Nokia Lumia 1020 göze çok güzel hitap ediyor.

Lumia kamera tutucusu ile birlikte

 

Cihazın fiyatları Nokia Lumia 1020 için tavsiye edilen satış fiyatı: 1999 TL + KDV, Kamera tutucu PR 95G için tavsiye edilen satış fiyatı: 159 TL + KDV, Kablosuz şarj cihazı CC 3066 için tavsiye edilen satış fiyatı: 69 TL + KDV. Yani Nokia Lumia 1020 2000+ lira kategorisine giren telefonlardan. 925’e göre sadece kamera farkı olan 1020 için bu fiyat biraz yüksek kaçabiliyor. Elbette kamera farkı çok yüksek ama telefon markasının en önemli aksesuarlardan sayıldığı bu günlerde 8 mp ile yetinip aynı fiyata iPhone 5’e yönelecek olanlar da gayet fazla olacaktır. Ayrıca Nokia bir kamera tutucusunu da satışa sundu. Bu kameranın en iyi bu eksesuar ile tamamlanacağını söylüyor. Lumia 1020 Turkcell Platinum müşterilerine 11 Ekim’den itibaren satışa çıkıyor. Ayrıca Platinum müşterilerine kamera tutucu hediyesi ile beraber gelecek. Bakalım Pureview teknolojisi Lumia satışlarını nasıl etkileyecek. Aşağıda ürünün videosunu izleyebilirsiniz. Ayrıca görüşlerinizi belirtirseniz buraya ekleme fırsatım olur.

Leave a Reply