Saçmalıklar Çağı – Michael Foley

Çok uzun zamandır-eski blogumdan beri- kitap yazıları yazmıyordum. Ama Evernote’da kitap notlarım o kadar çok birikti bari birilerin işine yarasın dedim. Bu yazıdaki tanıtacağım kitap Michael Foley imzası taşıyan Saçmalıklar Çağı. Domingo yayınevinden çıkan kitap Algan Sezgintüredi tarafından çevrilmiş. Benim elimdeki örnek 2011 1. basım idi. Kitabın özgün ismi “The Age Of Absurdity”.

Kitap 5 bölümden oluşuyor.

  1. Sorunlar
  2. Kaynaklar
  3. Stratejiler
  4. Uygulamalar
  5. Mutlu Son

Sacmaliklar_Cagi_Kapak_Low-675x1024sacmaliklar-cagi-arkakapak

 Domingo yayınevi tam manasıyla bir cevher dünya genelinden gerek konusu gerek hitabeti ile çok başarılı kitaplar bulup çeviriyorlar. Bu kitapta o cevherden bir ganimet. Kitabın kapağında yer alan ” Modern hayat neden mutlu olmayı zorlaştırıyor ?” sorusu, kitabın konusunu oluşturuyor. Arka kapakta yer alan ” Bugüne dek hiç bu kadar fazlası bu denli çok ve şiddetle istenmemişti” cümlesi kitaptaki bütün konuların kesişim noktası. Arka kapak yazısını da işin içine katarsak yazar kitapta günlük hayatın kültürel şartlanmalarını ve bunun yine gündelik hayatta yol açtığı sorunları ve tıkanmaları alaycı bir dil ile gözler önüne seriyor. Kitap adım adım yaşadığınız bir sorunu tanıma, yaşama karşılaştırma, çözme, sorgulama ve sonuçlarını anlama aşamalarının standartlaşmış ve aynı istenç ile sarmalanmış hallerini anlatmaya çalışıyor.

Yazarın kitabı yazarken en çok emek verdiği şeyin yazım öncesi araştırma aşaması olduğuna inanıyorum. Kitaptaki her tez birden çok örnek olay ile sorunun hitap ettiği alanın önderleri ve fikirleri ile desteklenmiş. Kitap ana konusu destekleyen örnekler ile öyle zengin bir kültür besliyor ki neredeyse her cümle hazine. Bu yüzden tam hazmedebilmek için dönüp dönüp bakıyor, kitabı neredeyse iki kere bitiriyorsun. Modern hayat istenci kitabın en çok önem verdiği konu. Çok kaba bir özet vermek gerekirse – ki klişede olmuş olacak- kitap isteklerimizin öyle büyük anlamsız ve aşılamaz olduğunu iddia ediyor ki bu zorunlu gibi görünen istenç mutluluğumuza engel oluyor. Kitabın içeriğini daha fazla anlatmadan kitap içinden kendi aldığım notlardan birkaç örnek vereyim.

İnsan başkalarının kusurlarını yabayla saman savururcasına kolay açığa çıkarır ama kendileri kurnaz bir kumarbazın zarını tutuşundaki ustalıkla saklar.

Bir şeye erişmek o şeyin ne boş olduğunu keşfetmektir.

Ellis’in yaklaşımının özü, sorunun olaylarda değil, olaylara yönelik yanılgılarımızda ve olaylara tepkimizde yatmasıdır ki bu iki olguda kontrol edilebilir olgulardır

Zorluk hayati önem taşı değerli herşey kazanılmalıdır.

Kısacası hiçbir belirgin talimat sunmasalar ve fark edilir herhangi bir etki yaratmıyor görünseler bile fikirleri incelemek faydalıdır.Ve aynı fikirler çok başka dönemlerde ortaya fazlasıyla güçlenmiş çıkacaklardır.

Çünkü başarısızlık , artık modası geçmiş bir kavram. Hiç kimse çok az insanın yüksek notlara veya sanatsal takdire layık olduğunu, düşlerdeki sevgili diye birşey bulunmadığını kabule yanaşmıyor. Başarısızlık artık yeni bir tabu ağza alınması yasak yeni bir küfür şimdi.

Bunlar sadece kitaptan küçük pasajlar. Kitabın kendisi tam bir kültür dopingi. Mutlaka okumalısınız. Bendeki baskıda üzerindeki fiyat 18 tl. Şu anda D&R’da 13,49 TL. Ayrıca 12 tl’ye e-book versiyonunu da alabilirsiniz.

Leave a Reply