Star Wars: The Last Jedi l Film İncelemesi

Yazıya başlamadan birkaç şeyi belirtmeliyim. Yazıda bol bol spoiler olacak. Hatalarım, yanlışlarım olabilir onlar için kusura bakmayın lütfen şimdiden. Ve yazının benim fikirlerimden oluştuğunu söylemem gerek. Sizin için farklı olabilir. Birde filmi izleyecekleri uyarmış olayım filmde bir öpüşme sahnesi dışında cinsellik hatırlamıyorum, rahatsız olabilecekler için baştan belirteyim.

Öncelikle söylemeliyim Star Wars serisinin büyük bir takipçisi değilim. Severim izlerim ama olmazsa olmaz değildir benim için. Bunu şunun için söylüyorum, sevenleri için bazı sahneler çok keyifli iken bana o kadar keyifli gelmeyebilir. Ya da yaptığı bir yanlış sevenleri için katlanılmaz olabilirken benim için gayet gözardı edilebilir olabilir. Bunlar muhakkak olacak demiyorum ama olabilir.

Şimdi filme girersek; bence oldukça keyifli ve dolu dolu bir film idi. Birazdan hatalarından ve doğru yaptığı şeylerden bahsedeceğim ama artı ve eksilerini düşünürsek finalde gayet olumlu bir filmdi benim için. Aksiyon dozu çok yerinde, ilk filmi ile ortaya çıkan bir çok soru işaretini cevaplayan ve baştan sonra izlenirliğini koruyabilen bir filmdi. Her ne kadar sonra çekilen üçlemeyi sevsem de benim için orjinal üçlemenin yerini tutamazlar. Force Awekens’ın, benim için o üçlemeye çok yaklaştığını Rouge One’ın ise Force Awekens’dan da iyi olduğunu düşünüyordum. Fakat ikisi de orjinal üçlemenin altındaydı benim için. Fakat bu film o üçlemeye ulaştı hatta belki bir ya da ikisini geçti. Kafamda bir sıralama yapmadım ama ilk üçleme ve bu film en tepede kafamda. Normalde filmlerden çıktığım gün inceleme yapmayı sevmiyorum. Çünkü filmin o anki etkisiyle film kafamda çok daha güzel görünebiliyor. Fakat bir iki gün bekledikten sonra kafamda net bir fikir oluşuyor. Filmi orjinal üçlemeye denk görme fikrim filmden bir iki gün sonra da hala geçerli. Neyse uzun uzun bir girizgah yaptık artık filmle geçelim.

Öncelikle senaryo işlenişinden gidelim. Film 3 hikayeyi bir arada anlatıyor. Bu 3 hikayenin merkezinde ise 3 karater Rey, Finn ve Poe var. Rey’in hikayesi Luke Skywalker ile geçiyor. Finn ve Poe’nun hikayesi birbirleri ile başlasa da bir süre sonra ayrılıyor. Dürüstçe söylemek gerekirse Rey’in hikayesini izlemeyi çok sevemedim. Evet Luke Skywalker’ı uzun uzun görmek, onun bir öğrenci eğitmesini izlemek güzeldi fakat onu bu kadar karamsar görmek izlerken keyfimi kaçırdı. Her ne kadar finalde o karamsarlık huzura bağlanıyor olsa da filmin gelişme aşamalarını izlerken keyfimi kaçırdı. Fakat o karamsarlık haricinde Rey’i izlemek eğitilmesini görmek keyifliydi. Poe ise benim hikaye de en sevdiğim karakterlerden biri. Filmin en başından sonuna kadar sürekli aksiyonun içinde kalmasından çok keyif aldım. Özellikle onu uçarken izlemek ayrı bir keyif. Lider özellikleri bence kendini gösteriyor. Bir sonraki film ile ilgili en büyük beklentilerim onu çok daha tecrübeli ve yavaş yavaş liderliği eline almış olarak görmek. Belki gerçekleşmez bilemiyorum ama gerçekleşirse bence hikayeye artı katar. Finn’e gelirse onun macerası ise oldukça güzeldi. Özellikle sürekli uzayı ve Rey’in bulunduğu adayı görmek zorunda kalmadığımız için güzel. Onun sahneleri hikayeye farklılık katmış. Bu da herhangi bir sahneyi sürekli izlemek zorunda kalmaktan ve sıkılmaktan kurtarıyor. Leia ile Luke hikayenin iki tarafında bence çok güzel keyif katmışlar. Yukarıda bahsettiğim gibi Luke’un karamsarlığı dışında ikisinin filmdeki olgun karakter rollerini üstlenmeleri çok iyi idi. Luke demişken benim Star Wars evreninde Darth Vader ile birlikte en sevdiğim karakter olan Yoda’yı görmek gerçekten keyifliydi. Hatta bence filmin en keyifli yeri idi. Filmin merkezini uzay olarak alırsak sürekli bir kaçış hikayesi izlemek bir yerden sonra monotonlaştırdı bence filmi. Neyse ki finalde çatışma sahnesi biraz olsun kurtarmış filmi o monotonluktan. Bütün filmin bir kaçış hikayesinden ibaret olmasını istemezdim. Elbette Rey’İn hikayesi farklı idi fakat belirttiğim gibi merkez hikayeyi uzayda geçen hikaye olarak alırsak diyorum.

Biraz da kötü taraflara bakarsan. En büyük şikayetlerimden bir tanesi de ışın kılıcı savaşlarının azlığı. Tabi belirtmem lazım bu bana göre bir azlık. Filmde yeterince ışın kılıcı savaşı var ama benim için Star Wars’un en temel olaylarından biri ışın kılıcı savaşları. O yüzden filmde ağır bir yer tutsun istiyorum. Tekrar belirteyim bu benim fikrim sizin için ya da genel için bu durum herhangi bir sorun teşkil etmeyebilir. Yoda ile beraber eski simalardan bir kaç kişi daha gözüksün isterdim. Belki Darth Vader ya da Obi Wan olsa güzel olabilirdi. Bence en önemli sıkıntı ise Snoke’un ölmüş olması. Snoke ilk filmde çok güzel verilmişti. Esrarengiz, gücünden herkesin korktuğu oldukça da tehlikeli görünen bir kötü karakterdi. İkinci filmde de buna güzel devam edildi bence. Özellikle Rey ve Kylo Ren’in arasındaki köprüyü kuranın o olduğu öğrendiğimiz ana kadar. İlk filmdeki esrarengizlik yerini oldukça somut olarak görünen bir güce bırakmıştı. O sahneden sonra hiç gözükmese bile bence yeterli idi. Fakat Snoke’u öldürdüler. Çok şaşırdım öldüğünü gördüğüm an. Bence 3. filme kalması gereken ve final savaşanın yapılacağı bir karakter olmalıydı. Buradaki ölüş şekli belki 3. filmle bırakılsa ve yine buradaki gibi Kylo Snoke’u öldürdükten sonra Rey ile bire bir savaşsa bence güzel bir son olabilirdi. Açıkçası şu anda 3. film ile ilgili çok bir beklentim kalmadı. Bu da diğer bir sıkıntı bence. Birçok soruma yanıt buldum bu filmde. Luke Skywalker, Rey’in ailesi (eğer filmde doğru anladıysam onu bırakan ve ölen bir anne ve babası varmış), Kylo Ren ve Snoke kapışması. İlk film bittiğinde aklımda birçok soru işareti ve sonraki filme beslediğim merak ile çıkmıştım salondan fakat bu film bittiğinde yeterince cevap almış gibi hissettim. Oldukça yeterli ve kendinden önceki filmi açıklayıcı bir film olmuş bence. Tabiki hala görmek istediğim sahneler ve cevaplanmasını istediğim sorular var ama 2. film için duyduğum isteği sonraki filme beslemiyorum.

Droidleri görmeyi seviyorum gerçekten hem BB-8 hem de R2D2’yu izlemek oldukça keyifliydi. Keza C-3PO’nun da görülmesi güzel filmde. Müzikler keyifli idi. Filmin görselliği özellikle uzayda geçen savaşlarda bence harika idi. Aklıma gelenler bu kadar şimdilik. Unuttuğum yerler var ise kusura bakmayın lütfen. Sonraki bir Star Wars filminde görüşmek üzere inşallah.

Leave a Reply