Tekno Seyir Hazinesi

Öncelikle yazıya başlamadan belirteyim bu yazı keyifle takip ettiğim bir sitenin incelemesi şeklinde. Özellikle altını çiziyorum kesinlikle reklam değil.  Ben bir teknoloji editörüyüm. Ama öncelikle bir teknoloji severim. Bir Y kuşağı üyesi olarak neredeyse bütün jenerasyonumda olduğu gibi teknololojiye karşı olan sempatim kültürün itelemesi ile şekillendi. Ama jenerasyonun sadece küçük bir kısmı bu merakı devam ettirdi. Ve yine çok küçük bir kısmı benim gibi işi saplantı haline getirip mesleği olarak seçti. İnternetin aceleceliğinden, anti kaliteli içerik anlayışından ama yinede güzel içerik beklentisinden daha önce çok bahsettim. O topa hiç girmeyeyim. Bir editör olarak ürettiğiniz içerikden çok çok daha fazlasını tüketmeniz gerekiyor. Hatta tükettiğinize rağmen ürettiğinizi görünce günlerinizi boşa harcadığınızı hissediyorsunuz. Her neyse, bu kadar tüketmeniz gerektiğinde çaresiz standartlaşmış başvuru sekmeleriniz oluyor. Yerli ve yabancı onlarca farklı kaynağı takip ediyorsunuz. Neticede internette günyüzüne çıkmamış harika içerikler bulunsa da, malesef aklınızın almayacağı kadar büyük bir kesim çöplük. Sizin öncelikle bu çöplükden sıyrılmanız gerekli ki temiz içerik üretebilin. ( Tabi bunu söylerken üslubtan bahsetmiyorum. Yoksa bilgileri temiz olup da üslubu katlanılamıyacak derecede kötü birçok bilgi merkezide yok değil.) O yüzden bu başvuru sekmelerinizi ince eleyip sık dokumalısınız. Benimde hem teknoloji hemde sektör haberlerini takip ettiğim uzun bir listem var. Bütün listemi vermem neredeyse imkansız ama yerli-yabancı kaynaklarımdan örnekler vermem gerekirse yerli olarak

Webrazzi-Odulleri-sahiplerini-buldu_1358161303

Birde yabancı kaynaklarım var tabi. İncelemek için ingilizce gerekecek. Lakin eğer işe meraklıysanız biraz gramer bilgisi, alışılmış jargon ve Google Translate ile de tüketim yapmanız mümkün. Ama dil bilerek inceleme ile kıyasa dahi sokmuyorum. Tabi yeri gelmişken şunu da belirteyim eğer olaki teknoloji, takıntılı hobiniz haline ve hatta potansiyel mesleğinize dönüşmeye başlıyor ise herşeyden önce dil öğrenin. Konuya dönersek bunlarda yabancı kaynaklarım

techcrunch_logo

Ve tabi yabancı kaynaklarının yerli versiyonları şeklinde kurulan TH gibi örneklerde var. Bunlar sadece şu an hızlıca aklıma gelenler. Bunlar dışında takip ettiğim onlarca kaynakda var elbet. Ve tabi en çok öğrendiğim yerler bilimum forumlar. Bu kadar takip etmeniz gerektiğinde belli konuda hem keyifli üslub ile yazılmış hemde değerli bilgiler içeren bir kaynak bulmak ne yazik ki çölde su, samanlıkta iğne, kutupda yaz tamlamaları gibi zor hale geliyor. Hele Türkiye’de, internet anlayışının oturmaya dahi başlamadığı güzide ülkemizde böyle kaynaklar bulmak birkaç istisna haricinde oldukça çetrefilli. Ne mutlu ki yakın zamanda bu istisnalarıma bir yenisi daha eklendi. Tam burada da yazının asıl amacına geliyoruz. Tekno Seyir .


     photo

Tekno Seyir günde 10 dakikalık teknoloji molası mottosu ile  kurulan kendisini tam olarak kapsayan bir tanım olmasa da bir teknoloji video blogu. İçerik üretikleri konular Donanım,Yazılım, Sektör, Oyun, RC , Hobi , Otomobil , Eski Teknolojiler , Web Dünyası vs. şeklinde uzayıp gidiyor. Onların farklı kılan internettki ilk video blogu olmaları falan değil. Gerek bilgileri gerek üslubları ile tüketene hem büyük keyif hemde kaliteli içerik sağlayan sistemleri. İçeride emeği geçen herkesin neredeyse üst düzey bilgili olduğu, senelerdir bu işlerle uğraştıkları ve keyifli bir dile sahip oldukları için işlerine verdikleri değer tüketiciye tam olarak yansıyabiliyor.

En keyifle izlediğim sahne başlangıcı.

En keyifle izlediğim sahne başlangıcı.

İçerideki hiyerarşi konusunda bir bilgim yok dediğim gibi sadece uzun süreli tüketicilerinden biriyim. Ama anladığım kadarı ile başı en azından sembolik olarak Levent Pekcan (LP) çekiyor. Kendisini önceki girişimi olan  Darkhardware (yukarıda vermiştim) ile tanıdığımız, bilimum teknoloji dergilerinden editörlük görevi yapmış, kendi tabiri ile Commodore 64 bağımlısı , ülkenin önde gelen teknoloji neferlerinden, donanım editörü Levent abimiz. Ayrıca onun bilim-kurguya olan merakının ekmeğini video geri dönüşleri ile yiyoruz. Devamında bir nevi Murat Kosova-Kaan Kural ikilisi şeklinde gözümüze nükseden, Levent abinin güzide yaveri Murat Gamsız . O da eski dergi takipçilerinin bileceği üzere dergi editörlerinden. Tekno Seyir birazda oradan gelen ekip ile kuruluyor zaten. Sonrasında kamera lensine pek uğramayan Özkan Erden var. Kendisi sitedeki tabir ile “şu anda PC Labs’ın ve sonradan açılan tüm bağlı sitelerin genel yayın yönetmenliğini yapmakta”. Birazda sitedeki sıra ile devam ediyorum. Perdedeki ismimiz M.Macid Beyhan . Kendisi oyun editörü. 2008 yılında Pclabs çatısı altında inceleme yazarak sektöre giriyor. En enerjik editörler sınıfında kendisine ” an the Oscar goes to” tabirini zikretmek hiç de yanlış olmayacaktır. Ve tabiki benim nitelendirmem ile “motorların efendisi” Can Akbulut. RC ve Otoseyir bölümlerin adeta kalbi olan Can Akbulut bilgisi ve keyifli muhabbeti ile kendini saatlerce dinlettirebilecek güzide bir kamera önü insanı. Ve tabi ekibin diğer üyeleri Serkan Levent, Yunus Emre Şahin , Gökhan Öztürk, Gökhan Aslan’ın isimlerini de zikretmiş olayım.  Bir bölümlerinden ben tadımlık örnek vereyim. Ama emeklerinin karşılığı olarak sitelerine giderseniz çok daha güzel olur.

Eğer yanlış bilmiyor isem şu anda 3. senesini geçirmekte olan Tekno Seyir eşine az rastlanır bir titizlik ve emek ile her bölümü arşivlik içerik üretmeye devam ediyor. Benim gözümde ise şu anda rakipleri yok. Neredeyse 2 senedir her gün merak ile acaba bugün ne koydular diye açıp bakıyorum siteyi. Bu yazı bir nevi onlara teşekkürüm. Umarım uzun süre yollarına devam ederler. Takip etmek isterseniz Facebook hesabına buradan , Twitter hesabına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca her bölümlerini Podcast olarak paylaşıyorlar. Birde sadece Podcast olarak ürettikleri haftalık gündem değerlendirmeleri var. Ha birde unutmadan Teknosafari adlı bir ekip ile beraber Teknokonsey adı altında canlı yayınlar yapıyorlar. Bir göz atın derim.

 

Leave a Reply