Terminal – Haftanın Filmi

the-terminal-152286

Blogu az çok takip edenler benim Forrest Gump filmini ne derece sevdiğimi bilirler. Bundan mütevellit Tom Hanks’i de çok severim. Green Mile, Cast Away, Er Ryan’ı Kurtarmak,  Da Vinci’nin Şifresi vb. birçok filmini hayranlık ile izlemişimdir. Açıkçası bir filmde Tom Hanks’in geçmesi o filmi izlemem için yeterlidir. Hele birde işin başında Steven Spielberg varsa. Bu birlikteliğin sonucu ortaya çıkmış iş Terminal bu haftanın filmi. Buyrun fragmanını izleyelim.


Terminal özünde çok ilginç bir film. Senaryosu gerçek bir hikaye olan Mehran Karimi Nasseri’nin hikayesi temel alınarak yazılmış. Andrew NiccolSacha GervasiJeff Nathanson bu hikayeyi alıp ortaya filmin senaryosunu çıkarmışlar. Çok da güzel yapmışlar. Film genel olarak politik-komedi tarzında. Babasının bir zamanlar çok sevdiği Amerikalı bir müzik grubundan aldığı imzalı fotolardan eksik olanı tamamlamak için New York’a doğru yola çıkan Viktor Navorski’nin (Tom Hanks) uçak yolculuğu sırasında ülkesi Krakozya’da askeri darbe olur, hükümet düşer. Bu yüzden pasaportu ve ülkesine ait belgeler geçerliliğini yitirir. Havaalanında ülkeye sokulmayan Viktor ülkedeki askeri darbe ile başa gelenlerin Amerika ile diplomasisi olmadığı için kendi ülkesine de geri gönderilemez, havaalanına sıkışıp kalır. Savaş bitip hükümet kurulana kadar beklemek zorunda kalan Viktor burada yaşamaya başlar. Bürokratik konularda fazlasıyla takıntılı Havaalanının Güvenlik müdürü Frank Dixon (Stanley Tucci) Viktor’ı bir faciya olarak görür ve sürekli çatışmaya başlarlar. Viktor zamanla havaalanı görevlileri ile dost olur ve hatta bir hostesle (Catherina Zeta-Jones) arasında duygusal bir bağ gelişir. Kalanını izleyin ve görün.

231

Geçen hafta Chef filmini anlatırken tam bir aile filmi olduğunu söylemiştim. Bu filmde aynı kategoriye giriyor. Tertemiz bir aile filmi. Filmi taşıyan diğer filmlerinden alışık olduğumuz üzere Tom Hanks olmuş. Ama bir filmin farkı şu ki neredeyse her şeyi Tom Hanks yapmış. Onu alın filmden yerine hatırı sayılır bir aktör koyun eminim film asla aynı tadı vermeyecektir. Karakter oyunculuğunun dersini vermiş adeta. Film Dreamwork’den çıkma. Müzikler John Williams‘ın işi. Unutmadan söyleyeyim film 2003 yapımı. Aynı yıl bizim ülkemizde de vizyona girmiş. Ayrıca size Krakozya hakkında Vikipedia’dan bilgiler vereyim. “Eski Sovyetler Birliği dağılmasıyla kurulduğu varsayılan hayali bir ülkedir. Kendine özgü bir dili vardır. 2004 yılında iç savaş çıkar ve ülkede darbe olur. Hayali ülkenin ismi Spielberg’in favori şehirlerinden Polonya’daki Kraków şehrinden gelmektedir.”

The-Terminal-tom-hanks-13911488-853-480

Pazar günleri kesinlikle tembellik yapma ve keyif alma günleri. Tabi tatil tek gün olunca sürekli ertesi gün işin olduğu baskısı oluyor insanın üzerinde. Pazar günlerinizin 2 saatini mutlaka yeni bir film izlemek için ayırın. Bu haftaki filminizde bu olsun. Alın ailenizi geçin TV/bilgisayarın başına gerek keyifle güleceğiniz gerek karakterin hüznüne ortak olacağınız güzel bir şey izleyin. Keyifli seyirler. Ayrıca gelecek hafta için yazmamı istediğiniz film varsa bana twitter adresim üzerinden (@betamedya) ulaşıp önerebilirsiniz.

 

Leave a Reply