Twitch, Amazon Tarafından Satın Alındı

4822dfcdb3bdd71d4693c442e107bd4d

 

Twitch geçtiğimiz aylarda popularitesi oldukça artan oynadığınız oyunları canlı yayın olarak başka izleyicilere sunmanızı sağlayan internet tabanlı bir çözüm. Kurucuları aynı zamanda Justin.tv’nin kurucu ortakları olan Justin Kan ve Emmett Shear . Kullanıcı sayısının ve bu kullanıcıların sitede geçirdiği sürenin yüksekliği büyük şirketlerin dikkatini çekmişti. Hele bu rakamın sadece Temmuz ayı içinde 55 milyondan fazla tekil ziyaretçi ve toplamda 15 milyar dakika olduğunu söylersek platformun büyüklüğünü anlamak daha kolay olacaktır.

İşte bu Twicth, geçtiğimiz aylarda sözde 1 milyar dolar karşılığında Google tarafından satın alınmıştı. Tarafların her konuda anlaştıkları ve Twitch’in aktarımına başladıkları konuşuluyordu. Hatta sadece satın alma değil, Twitch’in Youtube yönetime girip, Youtube’un telif sisteminin Twitch’e geçirileceği iddiaları ortaya atılmıştı.

Herkes bu gelişmelere kesin gözüyle bakarken bugün çok ilginç bir haber geldi. Hem Amazon hem de Twitch’in yaptıkları açıklamalara göre Twitch, 970 milyon Dolar’lık bir bedel karşılığında Amazon tarafından satın alındı. Bu satın alma tüm teknoloji dünyası tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Hem şirketin başka bir şirketle görüşmesi varken hem de hiçbir sızıntı olmaksızın böyle büyük bir satın alma herkesi şaşırttı.  Bundan üç yıl önce kurulan Twitch adına yapılan açıklamalarda sitenin CEO’su Emmett Shear, “Bugün, Amazon çatısı altına girdiğimizi açıklamaktan gurur duyuyorum. Biz Amazon’u seçtik çünkü onlar ekibimize inandı, değerlerimizi ve uzun vadeli planlarımızı paylaştı. Bu işlem sonrasında neredeyse her şeyi aynı tutacağız. Ofisimiz, çalışanlarımız, ismimiz, logomuz ve en önemlisi bağımsızlığımız değişmeyecek. Değişen tek şey, Amazon’un desteğiyle daha iyi bir Twitch servisi olacak.” sözlerine yer verdi. 

Bu satın alma sonrasında Twitch’in kaderi ne olur bilinmez. Ama karşısında Youtube, Netflix gibi büyük oyunculara karşı oldukça geride kalan Amazon’un bu kulvarda Twitch’i sadece oyun yayını ile sınırlamayıp çok büyük bir Stream sitesi haline getireceğini söylemek çok da yanlış bir tahmin olmayacaktır. Sizde görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

Leave a Reply