Yahoo, Vizify’ı satın aldı.

 

Vizify-640x325

Marissa Mayer, 16 Temmuz 2012 tarihinde 13 yıldır çalıştığı Google’dan istifa ederek Yahoo’nun başına getirildiği günden beri birçok satın alma yaptı. Yeni nesil internet ile beraber etkisini ve eski gücünü kaybeden Yahoo’nun ayağa kaldırma operasyonunu gerçekleştirmek üzere getirilen Mayer’ın, bu tip satın almalar yapılacağı beklenen bir gelişme idi. Fakat bu satın almalar beklenenin de üstüne çıktı ve Yahoo son 15 yılda internet ve teknoloji şirketleri arasında en çok satın almayı yapan 5 şirketten birisi oldu.

İşte Vizify’da bu satın almalardan sonuncusu. Hatta resmi olarak Yahoo’nun Mayer’dan sonraki 37. satın alması. Vizify en genel tabir ile girilen verileri görselliğe dönüştüren bir girişim olarak tanımlanabilir. Girdiğiniz verileri infografik veya video olarak görsel haline getiriyor. Vizify, Yahoo tarafından satın alındığını kendi sitesinden duyurdu.

2011 yılında kurulan şirket küçük bir start-up olarak dikkat çekiyordu. Merkezi Portland’da bulunan şirket bu satın alma sonrasında faliyetlerine devam etmeyip kapatılacak. Vizify, premium müşterilerine geri ödeme yapacak ve yeni müşteri kabul etmeyecek. Vizify ekibinin Yahoo içerisinde nasıl konumlandırılacağı ve anlaşmanın bedeli açıklanmadı. Vizify’ın kurulduğu günden bu yana 1.46 milyon dolar yatırım aldığını söylersek, satın almanın değeri hakkında birşeyler oluşacaktır kafanızda.

Mayer sonrası satın almaları genellikle küçük bir alanda inovatif çözümler üreten girişimlerden oluşuyor. Yeni bir hal almak ve popüleritesini geri kazanmak isteyen Yahoo’nun, bütün bu çözümleri tek bir sitede birleştirerek yüksek trafik beklentisini karşılamasını bekliyor dersek çok yanlış bir tahmin yapmış olmayız. Logosunu değiştiren, şirkete yeni bir soluk getiren ve birçok satın alma yapan Yahoo’nun bu adımları nasıl nihayete erdireceğini ilerleyen günlerde göreğiz.

Leave a Reply