Yeni Nesil İnternet Haberciliği: Nayn.co

nayn.co_

İnterneti günümüzün en büyük etki kaynaklarından biri olarak kabul etmek eminim ki yanlış olmayacaktır. Tarihte bu kadar kısa sürede bu derece büyük bir küresel etki kuvvetine ulaşmış başka bir şeyin var olduğunu düşünmüyorum. Hatta küreselleşmeyi gerçek anlamda başlatan gelişme de internetin ortaya çıkışı. İnternet Protokolü’nü (IP) kullanan ilk ağ olan ARPANET üzerinden ilk mesaj, Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi (UCLA)’daki Professor Leonard Kleinrock’un laboratuarından, Stanford Araştırma Enstitüsü Stanford Research Institute (SRI)‘de bulunan bir bilgisayara gönderildiğinde olayın bu raddelere varacağı eminim düşünülmemiştir.

102680080-03-01

İnternetin sağladığı faydaları saydığımızda aklımıza ilk gelen iletişim oluyor eminim. Hani o vizontele’deki sahnede söylenen biz bir habere şaşırdığımızda İstanbullular çoktan unutmuş oluyor lafını bitiren olaydı internetin ülkeye girişi. İnsanların en önemli ihtiyaçlarından biri de elbette haberdar olabilmek. bundan mütevellittir ki “haber” kavramı internetin temel taşlarından biri oldu. Aradan geçen genel tarihe göre çok çok kısa bir zamanda haber edinebileceğimiz binlerce farklı kaynak ortaya çıktı. Elbette şunu gözardı etememek lazım, gerek ana akım medya gerek ise yeni akım medya da en önemli şey para. Onlarca farklı insanın hem kendini geçindirmesi hem işi ayakta tutabilmesi için paraya ihtiyacı var. Fakat bu bizde hatta tüm dünya da  biraz yanlış anlaşıldı.

İnternetin para kazanabilme yolu reklam. Nasıl televizyonda fazla izlenen kanalların reklam ücretleri daha fazla oluyorsa aynı şey internette kullanıcı sayısı olarak vuku buluyor. Ne kadar tıklanıyorsanız, ne kadar çok günlük tekil ziyaretçiniz varsa aldığınız reklamın sayısı, niteliği, ücreti ona göre değişiyor. Bundan dolayı günümüzdeki birçok haber sitesi, haber sitesi olabilme vasfını bence yitirmiş durumda. Başta ne demiştik internet iletişimdeki kolaylık idi. Fakat şu anda doğru ve yalın habere ulaşmak oldukça zor. Siteler hem kullanıcıyı sitesinde tutmak hem de yeni kullanıcı kazanmak maksadı ile ani tepkiler yaratabilecek haberlerin peşinde koşuyor adeta bir magazin servisi edası ile çalışıyor. İstediğimiz habere ulaşmak için sayfalarca galeri gezmemiz, onlarca linke tıklamamız, sayfalarca gereksiz yorum okumamız gerekiyor. Tahmin ediyorum ki birçok insan bu durumdan rahatsızdır. Artık bir alternatifmiz var, Nayn.co .

20150403203021-4338

Nedir bu Nayn.co. Nayn.co size gündeme ilişkin haberleri içine yorum karıştırmadan, gereksiz haberler ile ilişkilendirmeden, sayfalarca sürecek foto galerilere sokmadan en basit ve yalın şekilde sunan yeni nesil haber sitesi. Oldukça basit sitesi ve mobil uygulamaları ile size haberi en basit ulaşabileceğiniz şekilde sunuyor. Sitenin kurucuları işi zaten haber yapmak olan Cengizhan Çelik ve Furkan İslamoğlu. Sitenin temeası bilgi kartları. Sitede aşağı kaydırma yöntemi ile güncellik sırasına göre haber kartlarını okuyor, haberi ulaşabileceğiniz en basit şekilde alıyorsunuz. Bir örneğini inceleyelim beraber isterseniz.

Adsız

Gördüğünüz gibi haberi edinmek bu kadar kolay. Uygulamasını telefona indirip günde birkaç kez açıp 5 dakika incelemeniz gündemdeki birçok şeyden haberdar olmanız için gayet yeterli. Ayrıca sitede yer alan “Bugün Ne Oldu” butonu ile o gün geçilen haberlerin hepsini inceleyebilirsiniz. Bunun yanında sosyal medya hesaplarını da takip ederek haber kartlarını kolayca okuyabilirsiniz. İnstagram hesabına (tavsiye edilir) buradan, Twitter hesabına buradan, Facebook hesabına buradan ulaşabilirsiniz. iOS kullanıcıları uygulamaya buradan, android kullanıcıları ise buradan ulaşabilir.  Siteyi muhakkak sık kullanılanlar arasına ekleyin. Allah’a emanet olun.

 

 

Leave a Reply